Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


загадка към всички

Всичко което се отнася за птиците, но не попада в категориите на другите форуми

Модератори: nikigeen, Serinus

Re: загадка към всички

Мнениеот hiena1 » Съб Сеп 20, 2014 3:46 pm

Според мен е нещо генетично заложено, свързано с промяната на светлината през различните сезони. Дори и ние хората усещаме промяната през август месец по отношение на дължината на деня, температурните разлики през нощта и деня, промяната в пейзажа, и т.н. А че е генетично заложено доказателство е факта, че имат желание да мигрират и млади птици, които са държани в плен например и нямат контакт с такива, които вече са мигрирали един или няколко пъти. Интересна ми е връзката с магнитното поле на Земята, днес научих напр. , че кучетата, когато пикаят, застават винаги успоредно на магнитната ос север- юг :D . Чакам с нетърпение продължение на дискусията. Между другото имаше интересно проучване на миграцията на червеношийките с промяна на магнитното поле на дъното на клетката, в която са държани. Статията беше в Nat. Geogr. преди 4-5 месеца, ама аз с моя плажен английски нищо не вдянах. Ако някой я намери и преведе, ще е супер.
hiena1
потребител
потребител
 
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Мар 02, 2013 11:46 pm

Re: загадка към всички

Мнениеот nightingale » Съб Сеп 20, 2014 8:12 pm

Добре !
Дължината на деня казваш.
Скъсяването на деня въздейства на птиците и те от своя страна реагират, като се преместват на място ,където дължината е по -дълга.
Денят както всички знаем се увеличава по посока на екватора.
Там деня е винаги 12 часа.

Първи въпрос -
Защо там вече има щъркели , които забележи- ще останат да зимуват на тази ширина , а тук почти вече няма.
Говоря за дата между 10 и 20 септември.
Равноденствието все още не е настъпило и денят може с малко, но все още е по-голям от нощта.
Излиза ,че тези птици са напуснали място с по-дълъг ден за да се установят на място с по-къс.

Втори въпрос.
Вземаме за пример птица , която зимува на юг от екватора.
Да речем на ширината на Мозамбик.
Какво става с нея.
Тя минава над екватора и продължава на юг.
Остава там.
След 22 декември в северното полукълбо денят започва да расте, а в южното да намалява.
Защо на птицата зимуваща в Мозамбик скъсяването на деня не въздейства и тя не реагира с прелет по посока на увеличаването му ???
Факт (доказан) е ,че авлигите през пролетния прелет преминават през екватора чак към края на април.
Давам ти тази птица за пример защото тч зимува на тази ширина.

Отговори ми , дали наистина според теб дължината на деня кара птиците да мигрират /

С едно съм съгласен - желанието за прелет е заложено в тяхното ДНК.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: загадка към всички

Мнениеот g.ganev » Нед Сеп 21, 2014 10:51 am

Най силните инстинкти ,генетично заложени при животнитеи човека са:инстинкта за размножаване и инстинкта за оцеляване.Интересно кой друг генетично заложе инстинкт, е в основата на миграцията?
Изображение
Аватар
g.ganev
потребител
потребител
 
Мнения: 241
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 12:03 pm
Местоположение: stara zagora

Re: загадка към всички

Мнениеот nightingale » Нед Сеп 21, 2014 2:04 pm

Напълно си прав.
Размножаването и оцеляването са мощни инстинкти.
Дали обаче са толкова мощни , че да накарат преди около 60-65 хиляди години хомо сапиенс да напусне
Африка и да завладее Европа и Австралия ?
Струва ми се ,че отговорът е НЕ.

Да оставим миграцията на човека ( за сега)
Да се върнем на птиците.
По твоята логика желанието за размножаване ги кара да потърсят по-добри места , които места ще им предоставят по-добра гаранция за отглеждането на поколението им.
Такава гаранция може да им даде географска ширина с достатъчно дълъг ден и достатъчно количество храна.
През дългият ден лястовицата има повече време за лов на насекоми и така нейните малки, които тя ще изхрани имат по-голям шанс.
Елементарно нали ???
Но само на пръв поглед.
Козодоят с неговият начин на живот и хранене препъва тази логика.
Той е активен през нощта .
През лятото тук нощта е къса , но въпреки това птицата предпочита да отгледа поколението си в късата нощ рискувайки малките й да гладуват.

Вие сте на ход :cool:
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: загадка към всички

Мнениеот hiena1 » Пон Сеп 22, 2014 3:19 pm

Казвам, че промяната в светлината е "знакът", който чакат птиците да започнат миграция, а причината е друга. В резултат на хилядите години еволюция и хилядите прелети, те вече безпогрешно усещат кога трябва да тръгнат и накъде( нещо като биологичния часовник при човека, който ме кара да се събуждам две секунди преди да ми звънне алармата, а ако се събудя половин час по-късно, усещам , че съм закъснял. Естествено, че в резултат на климатични и други промени търпи промяна и маршрута им и крайната им цел. Тази необходимост да мигрират се предава наследствено, но например при птици, държани в плен или при ДОБРИ условия през зимата тук, след няколко поколения това желание изчезва. Въпроса за мен е как са се научили, че на хиляди километри има по-добри условия за живот- за размножаване, повече храна, по-малко врагове- дали от опит( по-вероятно според мен), или нещо друго... А относно авлигата, без да съм експерт, водещо е търсенето на храна, т.е. ако дойде по-рано напролет, едва ли ще намери кьорава гъсеница тука.
hiena1
потребител
потребител
 
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Мар 02, 2013 11:46 pm

Re: загадка към всички

Мнениеот nightingale » Пон Сеп 22, 2014 5:47 pm

hiena1 написа: А относно авлигата, без да съм експерт, водещо е търсенето на храна, т.е. ако дойде по-рано напролет, едва ли ще намери кьорава гъсеница тука.


Aвлигата едва ли отива в подмосковието да лапка гъсеници , най малкото защото и тук ги има. :cool:
След 3 години в плен много птици губят инстинкта си за прелет , това е вярно.
Дори не са нужни няколко поколения.
Светлината казваш е знакът .
Знаеш ли че има случаи на гнездящи щъркели в Кеиптаун дори редовно в южна Африка има такива двойки или пък че много от тях остават да зимуват в Испания
.... или пък ,че щъркели отиват много по-на север от колкото е границата им за размножаване , например в Исландия.
Защо светлината не действа еднакво на птиците и защо хилядолетен инстинкт се загубва за 2-3 години в клетка.
Защо например женските чинки мигрират а мъжките не.
Как стои светлината при тях.

Нещо не можеш да ме убедишв тезата си. :drinks:
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: загадка към всички

Мнениеот nightingale » Нед Сеп 28, 2014 8:24 pm

miroki написа:Може да отморяват хората лятото, не знам.

Дълго лято- ко да прайш !
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: загадка към всички

Мнениеот Ivan.Pirinliev » Пон Сеп 29, 2014 11:19 am

Бих искал да ви попитам защо разглеждате миграциите на всички птици под общ знаменател ?
-Човек каквото и да пие, един ден минава на ракия!
Аватар
Ivan.Pirinliev
потребител
потребител
 
Мнения: 104
Регистриран на: Пет Май 10, 2013 4:02 pm
Местоположение: Провадия

Re: загадка към всички

Мнениеот nightingale » Пон Сеп 29, 2014 5:17 pm

Не на всички.
По-горе в темата изрично съм подчертал, че разглеждаме онези птици , които извършват сезонен прелет по посока-север юг и обратно.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: загадка към всички

Мнениеот hiena1 » Съб Окт 18, 2014 2:50 pm

Явно всички се предадоха, вкл. и аз, така че чакам мнението на Nightingale :D
hiena1
потребител
потребител
 
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Мар 02, 2013 11:46 pm

Re: загадка към всички

Мнениеот pavel ivanov » Съб Окт 18, 2014 9:40 pm

Доста чакат .Славейко дай някой жокер.
pavel ivanov
потребител
потребител
 
Мнения: 77
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:39 pm
Местоположение: Русе

Re: загадка към всички

Мнениеот nightingale » Нед Окт 19, 2014 11:58 am

Ще ви дам джокер !
Съмнявам се , че ''продавалника на кокошки'' ще синтезира какъвто и да било дебат , но въпреки това се надявам поне на някакъв ''напън''

За да разберем правилно прелетът на птиците , трябва да променим начинът си на мислене и концепцията на уж съвременната наука.

Епифизата е жлеза в нашият мозък произвеждаща един от най-мощните халюциногени.
Тези наркотични вещества са забранени.
Излиза, че диметилтриптаминът е наличен в собствената ни нервна система , но- ЗАБРАНЕН ЗА УПОТРЕБА.
Ежедневно в главите ни се втълпява , че глобалното затопляне е в резултат на човешката дейност.
Това обаче съвсем не е истина.
Всеки от нас е чувал фразата ''теория на конспирацията'' , но едва ли някой знае , че думата конспирация всъщност значи ''живея в хармония''.

Ето ви същинският джокер.
Причината за прелетът на птиците е тясно свързана с така нареченият ''синдром на стоте маймуни''


пп мноооого дълго лято miroki.
Много по -дълго от обичайното.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Общо за птиците

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта