Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Врабчета - моля за помощ!

Всичко което се отнася за птиците, но не попада в категориите на другите форуми

Модератори: nikigeen, Serinus

Врабчета - моля за помощ!

Мнениеот papagal4e » Нед Ное 06, 2016 12:49 pm

Здравейте, обръщам се към всички, които обичат птиците с молба да им помогнем. У нас и по света популацията на врабчетата (а също и на доста други градски птички) намалява драстично, а трябва много малко, за да помогнем на тези възхитителни птички да оцелеят.

Ако имате желание да помогнете, моля слагайте здравословна храна на тераси или в хранилки на открито. Аз лично купувам насипни смески за папагали от Зоо магазините. Те съдържат микс от просо и други семенца плюс семки (семките са много важни за пойните птици – на моята тераса ги ядат основно синигерчетата). Аз лично слагам зрънцата на перваза на терасата ми. Не забравяйте да слагате и вода. Ще Ви струва само няколко лева на месец, а със сигурност ще помогнете на много птички да оцелеят през зимата.

НЕ давайте хляб той разболява птиците – може да давате по най-много по 1-2 филии месечно (задължително сух хляб, ако е мокър, защото загнива в стомахчетата им). Не давайте и ориз!


По данни, изнесени от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), за период от 6 години домашното врабче е намаляло с 42%, гугутката с 35%, сойката с 30%, косът - с 22%, а големият синигер - с 13%.
Не знам дали знаете, но във Великобритания врабчетата са включени в Червения списък на застрашените видове. (за статискитака съм използвала следният източник: http://www.marica.bg/sos-%D0%BA%D1%8A%D ... 97111.html

[color=#FF0000]Ако смятате, че е правилно да се помогне на врабченцата и другите птички, моля споделете публикацията във фейсбук, за да достигне до възможно най-много хора!
Предварително БЛАГОДАРЯ на всички, които ще помогнат!
[/color]
Никога не спори с простак, ще те завлече на неговото ниво и ще те победи с опит!
papagal4e
потребител
потребител
 
Мнения: 57
Регистриран на: Нед Май 24, 2009 1:38 pm

Re: Врабчета - моля за помощ!

Мнениеот nightingale » Чет Ное 10, 2016 12:38 am

Голям дебат може да стане тука.
Като се мине от това- защо тези птици намаляват, дали храната ограничава поддържането на популацията, дали е целесъобразно да ги събираме на едно място чрез подхранване и дали така не са по-уязвими , та до факта че тези африкански ''емигранти'' също както гугутката се изтеглят на север.
Едно е сигурно - поздравления за загриженоста.
Но както е казал някой- не става само с ядене , трябва и акъл....
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Врабчета - моля за помощ!

Мнениеот tokaii » Сря Ное 30, 2016 7:53 am

nightingale, не ти ли омръзна да спамиш из целия форум, като не става само с ядене, хайде дай акъл де, какво чакаш?!Подкрепям темата и съм сигурен че през зимата птиците искат ядене, не акъл...,особенно от
nightingale.
tokaii
потребител
потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 11:29 pm

Re: Врабчета - моля за помощ!

Мнениеот петър » Сря Ное 30, 2016 7:54 pm

Здравейте,
Не е вредно и аз да поспамя малко по темата. Много са причините за драстичното намаляване на популацията на врабчетата. И сега в двора ми идват много врабчета и гугутки ,които се хранят заедно с кокошките. Но като се замисля не много хора в квартала гледаме все ощи кокошки и така хранителната база на тези приятели драстично намалява. Все по-малко са и площите с плевели през пролетта и лятото, насекомите в градините също намаляха поради безразборното пръскане. Но въпреки това най-важната причина ми се струва намаляването на местата за гнездене. Огледайте се и вижте разликата във формата на керемидите на старите селски къщи и тези керемиди при новото строителство. Изводът ще дойде от само себе си-новите керемиди не дават подходящия подслон.Същият проблем е и с лястовичките. Градските лястовици вече нямат подходящите стрехи където да свият гнездо, а където все още могат,то хората им ги бутат. Тук според мен трябва да се подхване кампания за забрана бутане гнездата на лястовичките, за частните имоти сигурно няма да се получи,но за общественита сгради може би ще проработи. Няма лошо да храним птиците,няма лошо и да се опитаме да им осигурим подходящи места за гнездене. Само с любов обаче не става. Трябва да отчитаме биологичните разлики между птиците. Ако синигерчето се храни по дървета и за него може да закачим лоените топки,то за врабчетата трябва да осигурим храна на земята. Същата работа е и с гнездата,които се поставят.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Re: Врабчета - моля за помощ!

Мнениеот papagal4e » Сря Ное 30, 2016 11:39 pm

Здравейте,

Да наистина причината за намаляването на популациите на врабчетата, синигерите и другите градски птички са много, сред тях са:
Шума, замърсяването, липсата на места за гнездене, премахването на храситите в градовете, пръскането против някои видове насекоми и много други фактори.

Но ние като обикновени граждани няма как да променим нито шума, нито замърсяването, нито можем да спрем пръскането против насекоми, не можем и да осигурим подходящи места за гнездене (т.к. фасадите на повечто блокове са санирани и в тях липсват дупки или пролуки, а на къщите липват старите видове керамиди и т.н.), та ние като обикновени граждани няма как да повлияем на останалите причини за намаляване на популациите. Единственият фактор, на който можем поне малко да повлияем е храната, особено през зимата! И то да слагаме здравословна храна! Аз лично слагам и къщички, но малко хора биха отделили време да го направят, затова призивът ми беше към всеки, който обича птиците и би искал да помогне с малко зрънца.

Имам съседи, които хранят птиците с хляб, затова се постарах да обясня с няколко думи, че хляба вреди на птиците и също каква храна е редно да се хранят.
Сега се порових в мрежата и видях, че едни от най-големите органзиации в България за защита на животните са сложили подобни призиви в техните сайтове.
Ако с поста си съм успяла да накарам поне един човек да сложи зрънца и така да спасим поне една птичка, бих била много щастлива!

http://www.novini.bg/news/392971-%D0%B7 ... 0%B5%D0%BE).html

http://bspb.org/bg/news/Zrantse-lyubov- ... brich.html
А в сайта на Зелени Балкани има и възможност да се закупят къщички и хранилки.
Никога не спори с простак, ще те завлече на неговото ниво и ще те победи с опит!
papagal4e
потребител
потребител
 
Мнения: 57
Регистриран на: Нед Май 24, 2009 1:38 pm

Re: Врабчета - моля за помощ!

Мнениеот nightingale » Чет Дек 01, 2016 11:18 pm

tokaii написа:nightingale, не ти ли омръзна да спамиш из целия форум, като не става само с ядене, хайде дай акъл де, какво чакаш?!Подкрепям темата и съм сигурен че през зимата птиците искат ядене, не акъл...,особенно от
nightingale.

Ами да взема да се спра тогава и да оставя на ВАС вещите да подхранвате врабчетата през зимата, защото са на изчезване.
Ако си мислиш ,че аз не храня птиците през зимата значи не ме познаваш.
Но го правя ей така от персонален кеф към тях , а не защото ще спасявам популации и видове.

Мнооооого си далече от истината.
Но пък всъщност ако под думата ''врабчета'' разбираш египетски лешояди и калифорнийски кондори, моля за извинение-тях така ще ги спасим.

пп язък ти за първия пост у форума.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Врабчета - моля за помощ!

Мнениеот tokaii » Пет Дек 02, 2016 4:25 pm

Най накрая nightingale достигна до правилния извод...да СПРЕ да пише :| !!! Така ще направиш услуга и на нас и на врабчетата. По добре иди се грижи за кондора и лешояда и остави врабчетата на хора, които разбират от това.
tokaii
потребител
потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 11:29 pm

Re: Врабчета - моля за помощ!

Мнениеот msergiev » Съб Дек 03, 2016 2:38 pm

tokaii написа:nightingale, не ти ли омръзна да спамиш из целия форум, като не става само с ядене, хайде дай акъл де, какво чакаш?!Подкрепям темата и съм сигурен че през зимата птиците искат ядене, не акъл...,особенно от
nightingale.


:|
msergiev
потребител
потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Мар 19, 2016 4:59 pm

Re: Врабчета - моля за помощ!

Мнениеот nightingale » Съб Дек 03, 2016 8:17 pm

Добре !
Хайде да започнем от начало с темата , а пък вие двамата хамстери ще се включите обективно.
papagal4e написа:Здравейте, обръщам се към всички, които обичат птиците с молба да им помогнем. У нас и по света популацията на врабчетата (а също и на доста други градски птички) намалява драстично, а трябва много малко, за да помогнем на тези възхитителни птички да оцелеят.


Къде са тези данни , че градските птици намаляват ?
Много ми е интересно да ги прочета и аз.
Твърдя,че е точно обратното.
Онези птици , които са се приспособили към населените места оцеляват успешно.
Такива са големият синигер, скорецът , градската и селската лястовица , полското и домашното врабче , сребристата чайка , донякъде косът, сивата врана , чавката и др.
Всички те намират храната си в близост до хората.
В САЩ има животински видове ,които преживяват толкова успешно в градските условия , че техният брой в населените места е по-голям от този извън него.
Може да ви се струва невероятно но соколът скитник е един от тези видове.
За сивият плъх няма смисъл да споменавам.
За жалост наистина много видове птици намаляват.
Факторите са два - преки и косвени.
И в двата случая виновник е човекът.
Не напразно дадох пример с египетския лешояд и калифорнийският кондор.
Това са от редките случаи в ,които птица е на ръба на изчезването поради липса на храна в естественият си хабитат.
Само , че тези двамата шматароци хал хабер си нямат за какво става въпрос.
Това ,което сме вземали от природата, унищожили или променили се отразява не само на птиците но и на самите нас. За това един ден ще си сърбаме попарата и то не само защото го унищожаваме но и защото не го осмисляме.

Към автора на темата !
Представи си,че населените места ги няма. Градовете и селата не съществуват.
Мислиш ли , че домашното врабче и гугутката биха стигнали от Африка до Европа ?
Определено - НЕ.
Сега щяха да си живуркат там където е родината им.
papagal4e написа:По данни, изнесени от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), за период от 6 години домашното врабче е намаляло с 42%, гугутката с 35%, сойката с 30%, косът - с 22%, а големият синигер - с 13%.
[/b]


Основен виновник за това е модернизацията на селското стопанство.
Същото селско стопанство преди години само, че в друг вид е дало тласък за процъфтяването на някои от
изброените птици.

Драстично и безвъзвратно намаляват птици като червенушката , скатията , органела , щиглецът, зелениката.
Кои от тях през зимата можеш да подхраниш ?
На, кои от тях може да предложиш къщичка , в която те да отгледат потомството си.
Кои керемиди и санирани жилища са оказали негативен ефект върху броят им.
Кое пръскане срещу насекоми им е навредило ?
Кой шум , кое замърсяване ???...

Дай да поговорим като зрели хора и да оставим на страна за сега ''хлябът и подхранването със здравословна''
храна
Дай да дискутираме истинските причини за намаляването на птиците !
Дай да си припомним какво е естествен подбор и как той влияе на стабилността на една популация.
Дай да помислим ако дадем шанс на слаба , болна и трудно приспособима птица да се размножи как би повлияло това ?
Не казвам че не трябва да помагаме на птиците.
Както казах аз самият го правя и редовно си храня махленските синигери , но знам че за да спася пернатото ни богатство , не трябва само ядене , трябва и нещо друго.
Нещо друго , което онези двама шматарока msergiev и tokaii може би ще споделят .

Admin: Предупреждение за обиден език.Да се престане!
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Врабчета - моля за помощ!

Мнениеот papagal4e » Нед Дек 04, 2016 8:40 am

Знам, че във всеки форум има по някои и друг хейтър, който критикува и мрази всичко и, естествено „разбира” от всичко. Nightingale наистина ми е трудно да Ви разбера, как от една толкова позитивна тема, от която нито аз, нито някой друг може да извлече лична изгода, могат да се родят подобни негативни (да не кажа малоумни) коментари. Предвид девиза, който съм сложила под постовете си, бях решила да не Ви отговарям, но виждам, че сте се обърнали конкретно към мен с доста въпроси. Моля, вижте по-долу отговорите ми:

Ето един цитат от Вашият пост, който ме остави без думи. ЦИТИРАМ:
„Към автора на темата !
Представи си,че населените места ги няма. Градовете и селата не съществуват.
Мислиш ли , че домашното врабче и гугутката биха стигнали от Африка до Европа ?”


Специално за nightingale бих искала да уточня, че аз говоря за сега (за настоящето), а не за някакво сюрреалистично бъдеще, в което няма да съществуват градове и села (а вероятно и хора). А въпроса дали врабчето може да прелети до Африка, е слабо казано несериозен. И не е предмет на тази тема.

Относно въпросът Ви, цитирам: „Къде са тези данни , че градските птици намаляват ? Много ми е интересно да ги прочета и аз. Твърдя,че е точно обратното.”

Още в първият си пост сложих линк към източниците, от които съм цитирала информация, но явно не сте успели да ги отворите. Там бях споменала и, че в Англия врабчетата са в червената книга на изчезващи видове. В линковете от първият ми пост са посочени и много други причини, за намаляването на популациите на тези видове птици, на които ние, като обикновени граждани не можем да повлияем за съжаление. Ето и още линкове (за да ги прочетете трябва да кликнете в/у тях)

http://bnt.bg/bnt2-regionalni/bnt2-sofi ... nachitelno (това е телевизионен репортаж по темата)

http://www.dnes.bg/obshtestvo/2016/05/1 ... nat.302545

http://www.chronicle.bg/novini/vrabchet ... onitoring/

http://agrozona.bg/vrabchetata-u-nas-na ... rastichno/


Относно въпроса цитирам: Кой шум , кое замърсяване ???...
Ето линк, конкретно за шума, макар, че и в предишните линкове той е споменат: http://www.bspb.org/monitoring/bg/news-view/7.html


Призива да се подпомага изхранването на птиците идва от Българско Дружество за защита на птиците, подобни призиви има и в сайта на Зелени Балкани, има купища статии из Интернет със същото послание (в предишното си мнение съм цитирала някои от тях – има линкове). В последните няколко години имаше и доста репортажи към новините, за намаляването на врабчетата конкретно. Не твърдя, че можем да спасим цели поплулаци и видове, но със сигурност ще помогнем на някои птички да се изхранят и оцелеят през зимата. Ако правило Ви разбирам, според Вас всички ние грешим, само Вие сте вещ по темата, така ли?! Правилно ли съм Ви разбрала?
Отновно Ви цитирам:
Къде са тези данни , че градските птици намаляват ?Много ми е интересно да ги прочета и аз. Твърдя,че е точно обратното.

Това, че Вие твърдите обратното, не значи, че е така. Та Вие може да твърдите и, че сте Английската кралица? Само защото Вие твърдите нещо - прави ли го истина?!

За мен също остава загадка, как в тема за градските птички, като врабчета, синигери, гугутки … във всеки Ваш пост „цъфват” видове, като египетския лешояд и калифорнийският кондор?! Ако сте толкова обсебен от тези видове, защо не отворите нова тема за тях.

Ако не смятате, че е добра идея да се слагат зрънца, за да подпомогнем птиците през зимата, … ами не го правете. Няма нужда да оплювате всичко, което е написано. Темата трябваше да позитивна, не очаквах, че може да се включи някой с толкова негативни коментари. Но след като прочетох всичките Ви постове, няма как да не се съглася с Вас поне за едно нещо, че явно наистина не става само с ядене … ама като другото Ви липсва …
С нетърпение очаквам новата Ви тема за лешоядите, кондорите, кокошките или за каквото там изберете да пишете.
Никога не спори с простак, ще те завлече на неговото ниво и ще те победи с опит!
papagal4e
потребител
потребител
 
Мнения: 57
Регистриран на: Нед Май 24, 2009 1:38 pm

Re: Врабчета - моля за помощ!

Мнениеот tokaii » Нед Дек 04, 2016 10:12 am

С трепет и изумление прочетох поредния Бисер от nightingale , (в превод от английски - кретен) Виждам че пишеш във всички теми само за да трупаш мнения, друго логично обяснение няма. Аз лично съм живял в Америка,която даваш за пример и там на всяка къща висят по две хранилки за птици, там хората не се чудят като теб как да ги спасят а ги хранят,единственото нещо което може да се направи за тях,или ти nightingale(кретен) можеш да спреш модернизацията на селското стопанство или всички други фактори които им влияят, можеш ли???
А колкото до лешояда и кондора,не се притеснявай за тях, докато има плъхове като теб,съдбата им е сигурна!

Admin: Предупреждение за обиден език.Да се престане!
tokaii
потребител
потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 11:29 pm

Re: Врабчета - моля за помощ!

Мнениеот nightingale » Нед Дек 04, 2016 7:12 pm

papagal4e написа:
Специално за nightingale бих искала да уточня, че аз говоря за сега (за настоящето), а не за някакво сюрреалистично бъдеще, в което няма да съществуват градове и села (а вероятно и хора). А въпроса дали врабчето може да прелети до Африка, е слабо казано несериозен. И не е предмет на тази тема.

Жалко, че нищо не си разбрала.
Никъде не съм казал, че врабчето ще прелети до Африка.
Чети не само своите постове , ами и на другите
Ето думите ми :
Представи си,че населените места ги няма. Градовете и селата не съществуват.
Мислиш ли , че домашното врабче и гугутката биха стигнали от Африка до Европа ?
Определено - НЕ.


Гугутката и домашното врабче са така наречени инвазивни видове или иначе казано птици , които извършват бързо и значително разширяване на своя ареал.
За да може да се осъществи такова бързо разселване е било нужно те да се приспособят към живот в близост до човека.
Не напразно са едни от най-ярките примери за СИНАНТРОПНИ видове птици.
С модернизацията на селското стопанство обаче сега тези птици намаляват.
Съветвам те да вникнеш малко по- дълбоко в тази фраза и какво точно представлява тази модернизация за да не
се получават отново недоразумения.
papagal4e написа: Ето и още линкове (за да ги прочетете трябва да кликнете в/у тях)

http://bnt.bg/bnt2-regionalni/bnt2-sofi ... nachitelno (това е телевизионен репортаж по темата)

http://www.dnes.bg/obshtestvo/2016/05/1 ... nat.302545

http://www.chronicle.bg/novini/vrabchet ... onitoring/

http://agrozona.bg/vrabchetata-u-nas-na ... rastichno/



Същите тези организации до скоро категоризираха птиците на полезни и вредни.
Също така в техните писания има страшно много неточности.
Ето ти красноречив пример , за да не си помислиш, че говоря без доказателства
http://bspb.org/monitoring/bg/product-view/4/38.html

Прочети какво пише на ''статут''- незастрашен вид.
Драга моя !
В крайна сметка домашното врабче застрашено ли е или не ?
Да продължим нататък със следващото недоразумение.

papagal4e написа:
Относно въпроса цитирам: Кой шум , кое замърсяване ???...
Ето линк, конкретно за шума, макар, че и в предишните линкове той е споменат: http://www.bspb.org/monitoring/bg/news-view/7.html
.

Прочетох това, което си постнала и ми се наби на очите ето тази статистика
Кралското дружество за защита на птиците е включило домашното врабче в списъка на видовете с висока степен на опазване, като популацията им в рамките на Обединеното кралство е намаляла с 66% в периода от 1970 до 2009 г. На фона на растеж на популациите в Шотландия, Северна Ирландия и Уелс (с 87%) между 1995 и 2009 г. общата тенденция за Англия сочи спад от 18%. За същия 14-годишен период най-драстично е намаляла популацията на домашното врабче в Лондон с 69%. Данните за България сочат, че домашното врабче намалява с 42 %. Причините за този спад, обаче, все още не са известни и са необходимо допълнителни проучвания за установяването им.

В северна Ирландия и Уелс няма ли шум , че популацията му е скочила с цели 87%
Не ми казвай ,че защото хората им слагат хранилки и къщички там врабчетата почти са се удвоили.
Ами как ще коментираш това ?
Данните за България сочат, че домашното врабче намалява с 42 %. Причините за този спад, обаче, все още не са известни и са необходимо допълнителни проучвания за установяването им.
На теб ти са известни причините защо тези птици намаляват пък на тях - НЕ.
Ами ето ти причина да се запишеш на щат при тях и да им разясниш това-онова.

Запознат съм изключително добре с движението на популациите точно на тези два вида птици(гугутката и домашното врабче) и явно не знаеш защо точно така реагирах в първият си коментар.
nightingale написа:Голям дебат може да стане тука.
Като се мине от това- защо тези птици намаляват, дали храната ограничава поддържането на популацията, дали е целесъобразно да ги събираме на едно място чрез подхранване и дали така не са по-уязвими , та до факта че тези африкански ''емигранти'' също както гугутката се изтеглят на север.
Едно е сигурно - поздравления за загриженоста.
Но както е казал някой- не става само с ядене , трябва и акъл....


Храни птиците в природата и им се любувай - с това можеш да ме впечатлиш и да респектираш.
Но да твърдиш неща ,които не разбираш е несериозно и обидно дори и към самата себе си.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Следваща

Назад към Общо за птиците

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта

cron