Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Покълнеците

Модератори: sandan, христо абаджиев

Покълнеците

Мнениеот fridolina » Чет Юни 05, 2008 3:14 am

христо топа написа:Пускам тази тема защото според мен един от наи важните критерии за зравния статус на нашите птици е правилното хранене.Покълнеците са една от основните храни в размножителния период при мен.При самото покълвоне в покълнекът синтезира размножителни хормони които преминават в птиците и ги стимолират.Аз покълвам 3 вида семена.Първия вид това е Шафрана.Давам го 2 3 пъти седмично по една яцарка на двоика.Другите видове това са нигера и рапицата .Тях ги давам ежедневно като съставка към меката храна.Надявам се да споделите вашта практика зада можем всички ние да подобрим живота на наште любимци.


david_67 написа:Аз давам на всичките си птици покълница от смеска за декоративни гълъби . В нея има около30 вида семена . Пробвайте ще видите резултата .


sandan написа:Аз използвам покълнеци от нигер, които давам като добавка към меката храна.Покълнеци от рапица не използвам ,защото повечето птици са ми червени и се притеснявам от жълти крила,особено при червените липохромни мозайки.Сега чакам една смеска на Орлукс за покълване като я получа ще ви кажа какво съдържа.
david_67 e прав за покълнеците от смеска за гълъби. Тони Фурдинов от Кюстендил ми показва преди време подобна смеска и птиците му се избиваха за нея.


ZaZiUiLo написа:Моята двойка не обръща особенно внимание на покълнеците :roll: ... Само женската похапва малко и толкова... Незная на какво се дължи...


fridolina написа:
sandan написа:Сега чакам една смеска на Орлукс за покълване като я получа ще ви кажа какво съдържа.

Да, и аз я гледах в сайта им и ми е любопитно какво съдържа, май има и някакви бобови. Като пристигне, моля сподели.
А как приготвяте покълнеците? Аз използвам пластмасови кутийки (с надупчено с игла дъно) и ми вършат работа, но някой от вас може би има по-удобна система. Тук има няколко фабрични приспособления за покълване, но у нас едва ли се продават.


ZaZiUiLo написа:Този - http://www.sproutpeople.com/devices/tiered/bio-set.html продукт се прдава тук... Но е на много неприемлива от мен цена... И предпочитам да използвам пластмасовите кутийки...


Serinus написа:И аз давам покълници от нигер през ден, редувам с яице и зелено. Сега съм си намерил необработен с химикали фий, и ще пробвам с него!


sandan написа:
ZaZiUiLo написа:Този - http://www.sproutpeople.com/devices/tiered/bio-set.html продукт се прдава тук... Но е на много неприемлива от мен цена... И предпочитам да използвам пластмасовите кутийки...

Аз ползвам подобни съдчета,много са удобни.


todpetrov написа:А аз не давам кълнове :) и пак съм добре ;) . Сега може да съм в голяма грешка но ще ви кажа нещо ,което мисля ,а то е следното според мен най -важното от кълновете за птиците е пеницилина ,който съдържат ! Ето защо аз не им давам :) защото според моята логика те си го набавят от друго място и вие ще питате от къде ,ами от галетата :) ,ето тук идва другият въпрос как от галетата ами така всички знаем ,че се прави от сух хляб но той в повечето случай е мухлясъл и поради тази пречина се пуска за малка термична обработка преди да се направи на галета
:)! Ето затова аз не давам кълнове :),заради тази моя логика :).


fridolina написа:Да, в "голяма грешка" си. :wink:
Ползите от покълналите семена са в увеличеното съдържание на витамини, аминокиселини, каротин, превръщане на някои по-трудно усвояеми в по-лесно усвояеми вещества...
Ето тук Snowy е снимала няколко страници с информация по въпроса: http://dog.bg/forum/index.php/topic,8040.msg224582.html#msg224582
А за съдържанието на пеницилин в покълналите семена не знам откъде черпиш информация?!? :roll: Моля, сподели.


todpetrov написа:Аз не отричам за витамините :)
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот sandan » Съб Юни 07, 2008 12:58 am

Пристигна ми смеската за покълнеци на Орлукс преди около месец.
Съдържа конола, нигер, шафранка, семена от глухарче ,някакво зелено семе мисля че е бобово и още няколко вида диви семена но в малки количества.Покълва равномерно и птиците я консумират с охота.
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот miv.1959 » Съб Юни 28, 2008 11:00 pm

sandan написа:Пристигна ми смеската за покълнеци на Орлукс преди около месец.
Съдържа конола, нигер, шафранка, семена от глухарче ,някакво зелено семе мисля че е бобово и още няколко вида диви семена но в малки количества.Покълва равномерно и птиците я консумират с охота.

Колега, много мие чудно как различни семена покълват в едно и също време, аз съм опитвал пролет за гълъбите от свеската, но най- напред покълват житото, слънчогледа и след тах конопа, грахта и накрая шафранката.
miv.1959
потребител
потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 9:17 pm
Местоположение: Montana

Мнениеот sandan » Съб Юни 28, 2008 11:36 pm

miv.1959 написа:
sandan написа:Пристигна ми смеската за покълнеци на Орлукс преди около месец.
Съдържа конола, нигер, шафранка, семена от глухарче ,някакво зелено семе мисля че е бобово и още няколко вида диви семена но в малки количества.Покълва равномерно и птиците я консумират с охота.

Колега, много мие чудно как различни семена покълват в едно и също време, аз съм опитвал пролет за гълъбите от свеската, но най- напред покълват житото, слънчогледа и след тах конопа, грахта и накрая шафранката.

Това е плюса на смеската и можеби затова е по-високата цена.
Незнам какъв е номера.
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот perta » Чет Ное 13, 2008 11:26 pm

А как процедирате със семената, които не успеят да покълнат? Имам предвид дори и когато са само от един вид, пак не всички покълват, вероятно някои са зелени, други повредени или болни, но мисълта ми е - трябва ли да се махат непокълналите, защото например след два дена киснене във вода може да са се развалили, или птиците просто сами ще ги избягват?!! :roll:
Аватар
perta
потребител
потребител
 
Мнения: 339
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 10:47 pm

Мнениеот nightingale » Чет Ное 13, 2008 11:48 pm

С риск да ме обвини някой,че съм всезнайко и на всяка торба меродия :D искам да кажа ,че най правилният начин да се дават покълнеците на птиците е да се оставят да пораснат поне 1см. и с ножица да се подстригват и да се дава само зелената част.Самото семе независимо дали е покълнало или не, вследствие на ферментацията съдържа доста химични елементи отровни за птиците.А и така става по лесно и практично защото само след два дена те израстват наново и не се налага толкова често да зареждаме нови.Покълването е химичен процес а не физичен и наистина трябва да се внимава.Това все пак е мое мнение :lol: може да има и други.Но все пак аз така практикувам,режа с ножицата което е пораснало и не ме вълнува толкова дали има повредени семена,непокълнали и прочие.
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Мнениеот todpetrov » Пет Ное 14, 2008 1:01 am

Аз затова не давам :(
todpetrov
потребител
потребител
 
Мнения: 502
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 1:26 am
Местоположение: Добрич

покълнеците

Мнениеот shikata » Пет Ное 14, 2008 2:14 pm

nightingale написа:С риск да ме обвини някой,че съм всезнайко и на всяка торба меродия :D искам да кажа ,че най правилният начин да се дават покълнеците на птиците е да се оставят да пораснат поне 1см. и с ножица да се подстригват и да се дава само зелената част.Самото семе независимо дали е покълнало или не, вследствие на ферментацията съдържа доста химични елементи отровни за птиците.Но все пак аз така практикувам,режа с ножицата което е пораснало и не ме вълнува толкова дали има повредени семена,непокълнали и прочие.


Това в интерес на истината не ми е минавало през ума да практикувам по този начин.Много просто, но човек да се сети :D , ще го пробвам
Изображение
Аватар
shikata
админ
админ
 
Мнения: 1069
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 9:06 pm

Мнениеот fridolina » Пет Ное 14, 2008 2:55 pm

nightingale написа:се оставят да пораснат поне 1см. и с ножица да се подстригват и да се дава само зелената част.

Това вече са поници, а не покълнеци.
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Ataman » Пет Ное 14, 2008 7:16 pm

Аз на моите канари покълнаци давам от янувари до март и след това когато отделя малките от родителите.Семената измивам след като покълнат не ги давам повече от 2 дни,винаги им правя нова порция.За покълнаци позвам предимно рапица,до сега несъм имал проблеми над 22 години
Ataman
потребител
потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: Пон Ное 10, 2008 5:08 pm
Местоположение: гр.Казанлък

Мнениеот nightingale » Пет Ное 14, 2008 7:32 pm

fridolina написа:
nightingale написа:се оставят да пораснат поне 1см. и с ножица да се подстригват и да се дава само зелената част.

Това вече са поници, а не покълнеци.
Ами в краят на краищата дали са поници или покълнеци целта им е да предоставят на канарчето витамин Е който ще осигори правилното функциониране на половата система.В самото зърно този витамин е много малко. В малкото коренче също.Затова аз лично не виждам смисъл да се дават и зърната.Младите листа на глухарчето и на други треви а също и дървесните пъпки вършат същата работа.
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Мнениеот fridolina » Съб Ное 15, 2008 12:36 am

Може и да съм в заблуда, защото не помня откъде съм го прочела, ама съм останала с впечатлението, че покълналите семена съдържат в значително по-големи количества витамини (в частност E), в сравнение със зелените храни, към които могат да се причислят и пониците.
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Следваща

Назад към Хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта