Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Брашнян червей

Модератори: sandan, христо абаджиев

Re: Брашнян червей

Мнениеот nightingale » Пет Окт 21, 2011 10:27 pm

Simo написа:Здравейте,
имам бръшняни червеи, около 1000 червея изсипах в 4 шишета от мин. вода (10 литрови).
Във всяко шише има по около 20см трици.
Виждах лятото че имаше бръмбари, но педи 2 дена като погледнах, установих че даже и големите червеи са се изпарили. А аз очаквах поне де бяха се удвоили.
Нищо не им давам, нито храна, нито вода (това го прочетох в един форум за тераристи).

Аз ли нещо бъркам, дали не съм сложил много червеи на малко място?

Червеите са пораснали.
Станали са какавиди
От тях са се появили бръмбари,които след снасянето на яйцата си, са умрели.
Това всичкото не става изведнъж и по едно и също време,но все пак става.
Затова си виждал и червеи и бръмбари.
Сега слагай от време на време по някоя мокра филийка горе на триците
Добре е между другото да ги смениш,но тъй като сега ще ти е трудно да ги пресееш от миниатюрните ларви,ти препоръчвам само да допълниш шишетата с още 10-15 сантиметра нови.
Дръж ги на тополо за да ускориш развитието на новото поколение.
Според мен когато отглеждаш такива храни е добре да търсиш помощ и мнения от любители на птици а не от тераристи.
Сам се сещаш че един гекон или някаква агама, изяжда червеи за целият си живот ,колкото една насекомоядна птица може да изяде за месец.
Фактът че си го направил в шишета говори, че съвет ти е дал някой който не е виждал много червеи.
Аз използвам пластмасови варели от по 200 литра :D
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Брашнян червей

Мнениеот Simo » Съб Окт 22, 2011 4:58 am

Ами аз имам 10-ина латексови кофи по 20кг, ще ги разпределя в тях и ще допълня кофите до средата с ттици.
На каква температура да ги държа?
Мога ли да ги отоплявам с мощна кварцова, инфраред или др лампа?
Как мога да имам винаги достатъчно количество червеи на разположение?
Хляба директно върху триците ли или върху някаква подложка?
Славея, яде ли бръмбарите, защото има доста от тях :think: ?
В България е пълно с ограничени хора, с неограничени възможности.
Аватар
Simo
потребител
потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Мар 03, 2011 3:58 am

Re: Брашнян червей

Мнениеот akademika » Съб Окт 22, 2011 7:33 am

Ако няма нито едно червейче значи са измрели :( защото те не се размножават като канарите "залагаш яицата и всички се излюпват в един и същи ден " Провери хубаво дали има червей в съдовете и ако няма нито един си зареди нови съдове дано този път ти потръгне
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Брашнян червей

Мнениеот nightingale » Съб Окт 22, 2011 4:25 pm

Най добрата температура е около 28
Ако имаш още живи бръмбарчета значи,че все още на са си снесли яйцата.
Седмица-две след като го направят те умират.
За да разбереш дали имаш поколение ,вземи в шепа малко количество от триците.
Вгледай се добре в тях.
Ако има ,триците са сякаш живи.
Имай напред вид че червеите се струпват на определени места.
Така че ако в първата шепа няма нищо,пробвай с още няколко.
Ако няма ,послушай академика и зареди на ново културата.
Славеите ядат и бръмбарите ,но ако са живи разбира се.
На умрелите бързо биват изядени меките и воднисти части и бръмбара предсртавлява единственно ненужен хитин.
В такъв вид птиците не ги ядат.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Брашнян червей

Мнениеот akademika » Съб Окт 22, 2011 5:31 pm

:| Бърза но не точна поправка температурата за растежа на червея е над 10/15 градуса а за развитието на какавидата са достаъчни 18 градуса + подходяща храна относно буболечките за храна дори и сврачка друдно ще се справи с тях но дори да ги хапне ще намерите на дъното на кафеза обилно количество погатки колегите които хранят своите птици с естествена храна знаят какво значи това нужно е време за да може човек да се научи да развъжда червейчета а камоли птиците които се хранят с тях това е цяла наука или както казваше Любо Динев изкуство :cool: учетесе от грешките си и не ги повтаряйте сори за правописа но току що станах от маса и бързам да се върна там надявам се да съм бил ясен :D
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Брашнян червей

Мнениеот nightingale » Съб Окт 22, 2011 7:19 pm

akademika написа::| Бърза но не точна поправка температурата за растежа на червея е над 10/15 градуса а за развитието на какавидата са достаъчни 18 градуса + подходяща храна относно буболечките за храна дори и сврачка друдно ще се справи с тях но дори да ги хапне ще намерите на дъното на кафеза обилно количество погатки колегите които хранят своите птици с естествена храна знаят какво значи това нужно е време за да може човек да се научи да развъжда червейчета а камоли птиците които се хранят с тях това е цяла наука или както казваше Любо Динев изкуство :cool: учетесе от грешките си и не ги повтаряйте сори за правописа но току що станах от маса и бързам да се върна там надявам се да съм бил ясен :D

Ще си позволя една дуплика. :D
Червеят расте най бързо при температура 28 градуса.
Като споменах тази граница имах в пред вид идеалната, а не оптималната величина.
Иначе си прав, и 15 градуса са му достатъчни ,но нали номера е да не се губи врме.
При мен не е имало славей който да не може да се справя с бръмбарите.
Дори бих казал че ги ядът с охота.
Твърдокрилите с такава големина са естественна храна и погадките са съвсем нормални.
Дори и от мравите яйца знаеш ,че такива има.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Брашнян червей

Мнениеот vladimirov » Съб Окт 22, 2011 7:23 pm

Simo,зареди около 40 бр какавиди в тенекия от сирене,която е пълна до една четвърт с трици. Отгоре хвърли някоя стара памучна тениска.По възможност -стайна температура .За влага обелки от ябълки,листа от зеле и др.Отгоре не я затваряй.Това е моя начин.Работи. :wink:
vladimirov
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 7:38 pm
Местоположение: София

Re: Брашнян червей

Мнениеот akademika » Нед Окт 23, 2011 8:30 am

Ставаме банални с тия градуси,имат :cool: ли богата храна и достатъчно влага растът с часове .Аз им давам останалата суха храна от канарите,кюспе,грис,кочани от броколи и разбирасе ябълки . Това лято беше много горещо и имаше периоди когато им давах ябълки през два дена , относно температурата аз ги гледам на таван и зимата е падало и под нулата но бръкна ли в баката вътре е топло до сега не съм имал никакъв проблем с развитието им .Има храни от които птиците правят погадки но мравите яйца не спадат към тях.Ако славей хранен с тази храна прави погадки значи че яйцата не са качествени и нямат нужната хранителна стойност надявам се да сте ме разбрали за да не се налага да обеснявам по- подробно :cool:
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Брашнян червей

Мнениеот nightingale » Нед Окт 23, 2011 2:28 pm

Започвам да се съмнявам,че си виждал мрави яйца и си отглеждал славеи.
Първо обаче отново ще се върна на температурата при червеите.
Нищо че според теб е банално.
Не знам какви бръшняни червеи отглеждаш ,но моите със сигурност са студенокръвни животни.
Ако бръкна при тях при външна температура около нула градуса и установя ,че при тях е топло ,това ми дава сигнал, че съм прекалил с влагата,което е довело до гнилостни процеси.
Веднага вземам нужните мерки защото така рискувам да се простя с тях.
Случвало ми се е и знам че е вредно.
Така . Сега относно погадките и мравитя яйца.
Никога не се е случвало птиците ми да не повръщат погадки ,когато използвам мрави яйца.
Нека обаче да направя нужното уточнение за да бъда максимално точен и правилно разбран.
Ти използваш ли мрави яйца ?
Защото аз никога !
Не вярвам и никой да използва тази храна точно под формата на ''яйца''
Яйцата на червената горска мравка са около 0,5мм.
От тях се излюпват ларви ,които приличат на миниатюрно бавно подвижно бяло червейче.
То бива хранено осърдно от работничките и след достигане на нужната големина, която от своя страна варира в зависимост от това , какъв ранг мравка ще се появи (бъдеща царица,кратко живеещ мъжки,войник или работничка) се преобразува в какавида.
Именно какавидите се използват за храна.
Елементарно ,това е така защото тяхното количество в мравуняка е най голямо ,тъй като роенето става почти едновременно.
Така наречените ''мрави яйца'' или правилно казано ,какавидите веднага след преобразуването си от ларва започват образуването си на хитин.
Ако внимателно разкъсаш едно такова ''мравежко яйце'' ще видиш в него почти развита мравка.
Довтвърдяването на хитина става след като младата мравка излезе на бял свят.
Но въпреки това, той е факт и в какавидите.
Именно затова и след хранене на славей с такива какавиди ,погадките са факт.
Няма как да ме убедиш,че не е така ,защото все пак имам огромен опит в отглеждането на насекомоядни птици.
Погадките са съвсем нормално и закономерно нещо при род luscinia .
През април и май царицата на червената горска мравка снася яйца от, които се излюпват бъдещите млади царици и техните партньори.
След напускането на мравуняка те биват оплождани , мъжките веднага след това умират а новите царици отлитат в търсене на място за новият си дом.
Кацнали на земята , техните крила падат ,мравката изкопава малка дупчица или използва вече направена такава.
Скрива с в нея и снася няколко яйца.
В първите месеци те ще й послужат за храна и набавяне на нужни протеини.
След това тя снася десетки ,от които ако има късмет ще се излюпят и оцелеят няколко работнички ,които ще се грижат за нея до настъпването на зимата.
Ако всичко върви добре ,напролет тя вече ще е истинска царица на миниатюрна но преспективна мравешка колония.
Тези какавиди ,от които се излюпват роящите мравки са в пъти по-големи от по-късно появяващите (през юни и юли ) ''мрави яйца'' от, които се появяват работнички и войници.
Именно те се използват за храна на птиците.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Брашнян червей

Мнениеот akademika » Нед Окт 23, 2011 4:34 pm

nightingale написа:Започвам да се съмнявам,че си виждал мрави яйца и си отглеждал славеи.
Първо обаче отново ще се върна на температурата при червеите.
Нищо че според теб е банално.
Не знам какви бръшняни червеи отглеждаш ,но моите със сигурност са студенокръвни животни.
Ако бръкна при тях при външна температура около нула градуса и установя ,че при тях е топло ,това ми дава сигнал, че съм прекалил с влагата,което е довело до гнилостни процеси.
Веднага вземам нужните мерки защото така рискувам да се простя с тях.
Случвало ми се е и знам че е вредно.
Така . Сега относно погадките и мравитя яйца.
Никога не се е случвало птиците ми да не повръщат погадки ,когато използвам мрави яйца.
Нека обаче да направя нужното уточнение за да бъда максимално точен и правилно разбран.
Ти използваш ли мрави яйца ?
Защото аз никога !
Не вярвам и никой да използва тази храна точно под формата на ''яйца''
Яйцата на червената горска мравка са около 0,5мм.
От тях се излюпват ларви ,които приличат на миниатюрно бавно подвижно бяло червейче.
То бива хранено осърдно от работничките и след достигане на нужната големина, която от своя страна варира в зависимост от това , какъв ранг мравка ще се появи (бъдеща царица,кратко живеещ мъжки,войник или работничка) се преобразува в какавида.
Именно какавидите се използват за храна.
Елементарно ,това е така защото тяхното количество в мравуняка е най голямо ,тъй като роенето става почти едновременно.
Така наречените ''мрави яйца'' или правилно казано ,какавидите веднага след преобразуването си от ларва започват образуването си на хитин.
Ако внимателно разкъсаш едно такова ''мравежко яйце'' ще видиш в него почти развита мравка.
Довтвърдяването на хитина става след като младата мравка излезе на бял свят.
Но въпреки това, той е факт и в какавидите.
Именно затова и след хранене на славей с такива какавиди ,погадките са факт.
Няма как да ме убедиш,че не е така ,защото все пак имам огромен опит в отглеждането на насекомоядни птици.
Погадките са съвсем нормално и закономерно нещо при род luscinia .
През април и май царицата на червената горска мравка снася яйца от, които се излюпват бъдещите млади царици и техните партньори.
След напускането на мравуняка те биват оплождани , мъжките веднага след това умират а новите царици отлитат в търсене на място за новият си дом.
Кацнали на земята , техните крила падат ,мравката изкопава малка дупчица или използва вече направена такава.
Скрива с в нея и снася няколко яйца.
В първите месеци те ще й послужат за храна и набавяне на нужни протеини.
След това тя снася десетки ,от които ако има късмет ще се излюпят и оцелеят няколко работнички ,които ще се грижат за нея до настъпването на зимата.
Ако всичко върви добре ,напролет тя вече ще е истинска царица на миниатюрна но преспективна мравешка колония.
Тези какавиди ,от които се излюпват роящите мравки са в пъти по-големи от по-късно появяващите (през юни и юли ) ''мрави яйца'' от, които се появяват работнички и войници.
Именно те се използват за храна на птиците.

:nono: погадките са типични за сови и кукумявки :lol: появат ли се при славеите това е признак за лоша храна :?: некачествените ларви са именно тези които ти събираж ти кажи речи си взимаш мравка в пъшкул БОГАТА на хитин но щом храниш и с БУБОЛЕЧКИ значи имаш доста хишни птици славеите в природата избягват насекомите с високо съдаржание на хитин те се хранят с "меки" насекоми погадката при совите е от костите на животните които гълта цели а при славея е хитина външният скелет на насекомото за да избегна тези проблеми при моите птици ги храня с подбрана храна която е бедна нахити :?: повече нема да правя коментари по темата защото виждам че нема смисъл
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Брашнян червей

Мнениеот nightingale » Нед Окт 23, 2011 7:36 pm

akademika написа: :nono: погадките са типични за сови и кукумявки :lol: появат ли се при славеите това е признак за лоша храна :?: некачествените ларви са именно тези които ти събираж ти кажи речи си взимаш мравка в пъшкул БОГАТА на хитин но щом храниш и с БУБОЛЕЧКИ значи имаш доста хишни птици славеите в природата избягват насекомите с високо съдаржание на хитин те се хранят с "меки" насекоми погадката при совите е от костите на животните които гълта цели а при славея е хитина външният скелет на насекомото за да избегна тези проблеми при моите птици ги храня с подбрана храна която е бедна нахити :?: повече нема да правя коментари по темата защото виждам че нема смисъл

В грешка си приятелю.
Славеят има различаваща се храносмилателна система от зърноядните птици и малко по-особенно хранене от останалите насекомоядни.
Няма да се впускам в кой знае какви обеснения,но все пак ще дам няколко примера.
Да погледнем синигера как изяжда един паяк .
Да погледнем червеногърбата сврачка как го прави.
И да погледнем как прави това един славей.
Вярвам и се надявам че имаш поглед над етологията на птиците и ще си отговориш на въпроса и ще се сетиш защо първите две не повръщат погадки.
Славеят е наземна птица.
В неговата храна влизат най вече пълзящите, а не летящи насекоми.
В диво състояние голям процент от менюто му ,са дребните видове мравки,дребните видове бръмбари ,вълчите паяци,мокриците и др.
Всички те са покрити с хитин.
Ако през май и юни, той все пак намира по-меки насекоми (най вече различни ларви с които предпочита да храни малките си) ,то през юли,август и септември нали се сещаш че тях почти ги няма.
Няма как да ме убедиш в твоята теория.
Славея повръща погадки дори и от есенните плодове с които се храни -къпини и плодовете на кучешкият дрян,семките на ,които няма как да смели.
Моите славеи го правят дори и от настърганите моркови ,с които им обогатявам смеските.
Правят го дори и от храните на падован и верселе лага.
Разбира се не в такова количество, както когато ги храня единственно с мрави ''яйца'' .
Правят го от всичко ,което храносмилателната им система се затруднява да смели.
Тези птици не са нито коприварчета ,нито присмехулници и не виждам как може да развиваме такива грешни теории .
А ти имаш едно шише уиски ако ми докажеш ,че в твоите яйца няма мравки с образуван хитин.
И една молба- кои са качествните яйца и как ги познаваш че да зема да използвам и аз такива.
И разбира се, ще се радвам да пратиш адреса на Пепеляшка ,че да й създам малко работа . :wink:
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Брашнян червей

Мнениеот nightingale » Нед Окт 23, 2011 9:20 pm

akademika написа:Ставаме банални с тия градуси,имат :cool: ли богата храна и достатъчно влага растът с часове . относно температурата аз ги гледам на таван и зимата е падало и под нулата....

Ще си позволя да коригирам още една твоя неточност.
Вярвам ,че няма да имаш нищо против. :drinks:
Червеите са студенокръвни и като такива , скороста на обмяна на веществата при тях зависи най- вече от околната температура а не от влага и количеството храна.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта