Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Приготвяне на покълнеци

Модератори: sandan, христо абаджиев

Мнениеот П.Петков » Вто Окт 27, 2009 12:25 pm

ползвам конопено семе и нигер 50/50,обилно измиване с вода,след това в половин литър вода добавям около 10мл amuchina ,оставям да се накиснат 6/7 часа,след това ги изсипвам в ситото и хубаво изплакване под чешмата,след което слагам ситото в найлонов плик леко отворен,и ги оставям на не много светло място, като се присетя ги мокря с хладка вода,2/3 пъти не повече,щом почнат да избиват белите връхчета,махам всичко и пак под чешмата,обилно измиване..и изцеждане,взимам дневната доза останалото в хладилника в затворена пластмасова купа,към дневната доза прибавям кус кус и (спирулина един път седмично)намачквам ги малко и ги оставям да поемат влагата бисквитите,давам по една лъжичка от кафе на птица,почти нищо не остава(набиват като прасета)но повече от 3ч не ги оставям.по време на линеене към семките добавям шафранка.някой ползват повече семки,други ги накисват в белина и ги промиват с оцет,трети с gse(екстрат от семки от грейпфрут) и много други неща и начини има...но важно е мухъл да няма.Що се отнася до оцета..не го ползвам(в случая),но нее и чак толкова трудно да се експериментира,около 20/30мл на 2л вода се споменава от ползващите го.
П.Петков
потребител
потребител
 
Мнения: 74
Регистриран на: Нед Юни 08, 2008 8:27 am
Местоположение: Anzio,Italia

Мнениеот П.Петков » Вто Окт 27, 2009 12:43 pm

perta написа:
П.Петков написа:...
Важно е да се спомене ,че е желателно покънеците да не се поднасят мокри(дори влажни) за целта аброрбиращите салфетки вършат работа,също и добавяне на кус кус,или подобни..


Това и аз съм го чувала, но никой не казва точно ЗАЩО да не се дават мокри покълнеци, а мойте птици ги ядат много по-охотно, когато са мокри, отколкото сухи... :think: И досега не съм забелязала това да е някакъв проблем!


при мокрите семки вероятността за мухъл е по голяма.. а също и за диария.
П.Петков
потребител
потребител
 
Мнения: 74
Регистриран на: Нед Юни 08, 2008 8:27 am
Местоположение: Anzio,Italia

Мнениеот nightingale » Вто Окт 27, 2009 10:44 pm

В процесът на поклълване в семената рязко се активират ферментните вещества. Не забравяйте,че този процес е химически. След подсушаване тези отровни вещества се загубват. Пораснали повече от 20 мм., кълновете нямат нужда от подсушаване тъй като химичният процес вече е затихнал.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Мнениеот d-r Ilchev » Вто Фев 16, 2010 12:38 pm

Колеги да попитам при поставянето на пшеница за покълнеци,до кога има неприятната миризма от ферментацията,защото при мен ще се задуша от нея в кухнята където сложих цедка със семена и на всеки 8 часа я промивам,но въпреки всичко си смърди :D и то гадно.Тенденционнно взех от магазин за хранителни стоки жито за да не залагам това с което храня та дано има по малко бактерии,но явно ефектът е същия.
d-r Ilchev
потребител
потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: Пон Дек 29, 2008 10:47 am
Местоположение: Elin Pelin

Мнениеот akademika » Вто Фев 16, 2010 7:23 pm

докторе сигурно си купил грухана пшеница а тя не става пробвай с обикновена след като я изцедиш я сложи на студено антре или балкон при мене става за 4 дена след като покълне я съхранявам в хладилник 3 дни
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Мнениеот Dr. Velev » Вто Фев 16, 2010 10:53 pm

Paulina написа:
nightingale написа:Всички киселини (без последните две) които спомена са естествен консервант. Тоест с тях се постига стопирането на развитието на бактериите. Нея не си я споменала, но най- добрата е лимонената.

Така е , не я споменах , защото "говорихме" директно за течността оцет . Но благодаря за добавката !
Има много препарати на базата на оцет ,които се ползват . Аз използвам белгиски вариант , , който е ектракт от билки , няма да споменавам фирми , по познати съображения . Емо също е ползвал същият "оцет " . Дава се и във водата за пиене . Повечето препарати са за гълъби - там индустрията е много силна . При покълнаците също може да се използва . Най подходящо при последните е прополис , спиртен екстракт . За семената също има препарат на базата на мравчена киселина , ужасно вони , който унищожава плесените .
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот d-r Ilchev » Сря Фев 17, 2010 9:36 am

Пшеницата със сигурност не е грухана,защото е с люспи и на етикета пише само пшеница,но явно е много стара или инфектирана с някакви бактерии.Излиза,че тази с която храня птиците е може би с по-малко микробно число :cool: .
d-r Ilchev
потребител
потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: Пон Дек 29, 2008 10:47 am
Местоположение: Elin Pelin

Мнениеот nightingale » Сря Фев 17, 2010 4:02 pm

d-r Ilchev написа:Пшеницата със сигурност не е грухана,защото е с люспи и на етикета пише само пшеница,но явно е много стара или инфектирана с някакви бактерии.Излиза,че тази с която храня птиците е може би с по-малко микробно число :cool: .
Зависи какво жито си вземал. Ако е бяло жито или както някои го наричат църковно то не покълва или покълва много слабо. Различните видове фирми предлагащи жито за ''варене'' използват обработени продукти. Използвай пшеница с по-тъмен цвят. Тя е по добра в това отношение. http://biozona.eu/index.php?main_page=p ... 349e38a452
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Приготвяне на покълнеци

Мнениеот Dr. Velev » Пет Фев 10, 2012 1:21 am

Подкиселяване се прави на водата за пиене наи лесно с ябьлков оцет .Има много други маги на разни фирми.. За покьлнаци подкиселяването епротивопоказано прменя биохимичните реакции и засилва ферментационит процеси. Алкалната среда е по-благоприатна.Мога да цитирам и автори.
Неопитните да внимават ,не всичко написано в интернет е верно.
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Re: Приготвяне на покълнеци

Мнениеот rusen pd » Чет Мар 08, 2012 11:31 am

извинете аз съм начинаещ при пилетата ама имам опит при гълъбите и ще ви кажа че белгийците и германците и много местни гълъбовъди слагат във водата за пиене на свойте птици слаби киселини понеже е доказано че унищожават гъбичките бактерийте и трихомони и амеби помагат при трихомоноза и коксидиоза превантивно разбира се при силна инвазия вече е нужно лекарство
доста хора ползват с години оцет ябълков и виниен и също белина на галон по 20 мл. за дезинфекция и прочистване доказано е че слабите органични киселини унищожават вредните и способстват развитието на полезните микроорганизми в червата на птиците лимонената киселина в комбинация със глюкоза и витамин с помага за запълването на глюкозните и енергийни източници при птиците и е добра и през размножителния период понеже подсилва ефекта на разгонването
много американски гълъбовъди ползват ябълков оцет със малко мед постоянно през годината два дни в седмицата и не лекуват коксидиоза и трихомоноза доказан факт !!!!!!
повечто витамини и пробиотични продукти съдържат 3 4 вида слаби органични киселини които помагат на ензимното производство и усвояването на витамините във птичия организъм аз лично съм давал на мойте птици семена мити със чиста белина но изплакнати след това разбира се и действа добре познавам хора които с години слагат във водата за пиене на птичките белина или лимонов сок / лимонена киселина / и птиците им са здрави и силни но във малки количества мисля че при пойните птици ефекта ще е същия но много трябва да се внимава със количествата и не мисля чеу белината ще е подходяща за пойните в колкото и малко количество аз също не я давам на моите птици но оцета лимоновия сок натурален по добре или лимонена киселина са полезни и препоръчителни за превантивната хпофилактика при птиците
всеки да познава птиците си да чете научни публикаций в нета да експериментира и да споделя наученото във форума затова сме тук да се учим един от друг никой не знае всичко за нищо
с уважение ваш колега Русен Русенов :wink:
rusen pd
потребител
потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: Съб Мар 03, 2012 4:21 pm

Re: Приготвяне на покълнеци

Мнениеот rookie_gyn » Чет Мар 08, 2012 2:04 pm

Русене, с това си изказване веднага правиш много добро впечатление. Моите уважения, явно си човек който се интересува от хобито. Имам само една молба към теб. Когато изнасяш текст, и то толкова обемен - използвай препинателни знаци и главни букви. Освен това, се опитай да правиш къси изречения. При дългите се губи мисълта.
Дано не си го приел като заяждане. Успех в новото начинание.
Аватар
rookie_gyn
потребител
потребител
 
Мнения: 654
Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 2:48 pm
Местоположение: Царево

Re: Приготвяне на покълнеци

Мнениеот Dr. Velev » Пет Мар 09, 2012 12:45 am

Както и друг път съм писал има десетки препарати подкиселители за вода,значениео едобре познато. Препоръчвам тези за гълъби защото там индустрията е много добреразвита и конкуренцията води до високо качество
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Предишна

Назад към Хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта