Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


ваничка за къпане

Модератори: sandan, христо абаджиев

ваничка за къпане

Мнениеот tatqna1 » Съб Яну 15, 2011 10:32 pm

Здравейте какво ще кажите за тези ванички за къпане,като начало изглежда добре,но се замислям тази ваничка като си стои зъкачена за клетката и е пълна с вода постоянно дали папагала ще е използва само за къпане или ще пие от нея и това дали би могло да му навреди ако пие от нея.Според вас добре ли е да се постави такава ваничка на клетката,какво е вашето мнение.
tatqna1
потребител
потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Фев 26, 2010 3:04 pm
Местоположение: bulgaria plovdiv

Мнениеот kukushunka » Съб Яну 15, 2011 10:38 pm

ами тя ваничката не се вижда но...

ваничките за къпане се слагат при подходяща температура в смисъл ако е навън птизата е добре да грее слънце - птицата която е свикнала с тях веднага я намира - къпе се и след това ваната се отстранява!
Изображение третира се срещу кокошинки, kukushunkite са непреодолимо зло Изображение
Аватар
kukushunka
потребител
потребител
 
Мнения: 211
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 11:43 pm
Местоположение: на село

Мнениеот Панковски » Нед Яну 16, 2011 12:42 am

На пойните ми папагали, примерно, им слагам паничка от цветно стъкло с вода почти до горе веднъж седмично. Още като я видят в ръцете ми издават характерен звук , подобен на този като при вида на поднасяна им храна и инстинктивно разперват немаховите пера по тялото. Слизат веднага да се къпят. Вълнистите не реагират чак така бързо, но също се къпят с кеф. На тях е по-добре да се слага съд с по-плитка вода или добре намокрено листо от маруля.
След половин час вземам къпалките именно за да не пият от тях.
"Светата Троица" във ветеринарната медицина:
Чета (Знам)
Гледам (Разбирам)
Правя (Мога)
Панковски
потребител
потребител
 
Мнения: 40
Регистриран на: Нед Яну 09, 2011 11:33 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот kukushunka » Нед Яну 16, 2011 12:56 am

а пак аз ги взимам след 10 минути, оти за половин час ги изпиват!
Изображение третира се срещу кокошинки, kukushunkite са непреодолимо зло Изображение
Аватар
kukushunka
потребител
потребител
 
Мнения: 211
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 11:43 pm
Местоположение: на село

Мнениеот Paulina » Нед Яну 16, 2011 2:00 pm

Не разбрах само за какво се слага добре намокреното листо от маруля - за ядене или за пиене . . . :think:
По едно мокро листо се залепят и доста нежелани "боклуци" - изпражнения и подобни - и всичкото това е после върху папагала :nono:

И как се "разперват" немахови пера по тялото - на това не се ли казва "повдигане" или "настръхване" :oops:

И каква роля играе цветното стъкло в очите на пойните папагали . . .

И колко е голяма тази "паничка" , защото пойните папагали не са чак толкова дребни . . .

И "мазалото" , което става на пода . . .

И колко вода остава вътре след половин час . . . ( колко ли са птиците на брой :?: )



п.п. Аз понякога нямам възможност да махна "къпалките" - поне моите птици не допарват до мръсна вода :D
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Мнениеот kukushunka » Нед Яну 16, 2011 2:16 pm

те това са къпалките - слагат са на отворената вратичка

а тея панички шо ги слага Панковски прават "мазало" не само по пода на клетката а и в диметър метър около нея - права е Паулина

Изображение

Изображение
Изображение третира се срещу кокошинки, kukushunkite са непреодолимо зло Изображение
Аватар
kukushunka
потребител
потребител
 
Мнения: 211
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 11:43 pm
Местоположение: на село

Мнениеот Панковски » Нед Яну 16, 2011 8:03 pm

kukushunka написа:те това са къпалките - слагат са на отворената вратичка

а тея панички шо ги слага Панковски прават "мазало" не само по пода на клетката а и в диметър метър около нея - права е Паулина

Изображение

Изображение

Тия къпалчици ги слагаш на вратичката, ако си гледаш папагалчетата в кафезче, а не в помещение. Имам и папагали в кафези - естествено, че там слагам къпалки. Все пак, колкото и да е голям кафезът, паничка трудно би минала през вратичката , особено за пойни папагали.
"Светата Троица" във ветеринарната медицина:
Чета (Знам)
Гледам (Разбирам)
Правя (Мога)
Панковски
потребител
потребител
 
Мнения: 40
Регистриран на: Нед Яну 09, 2011 11:33 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот Панковски » Нед Яну 16, 2011 8:39 pm

Paulina написа:Не разбрах само за какво се слага добре намокреното листо от маруля - за ядене или за пиене . . . :think:
По едно мокро листо се залепят и доста нежелани "боклуци" - изпражнения и подобни - и всичкото това е после върху папагала :nono:
Уважаема, ще се залепят боклуци, ако ти е мръсен подът на клетката. Казвам марулено листо, защото все пак е зима и зелена шума по дърветата няма. Лятото ти препоръчвам да връзваш от време на време някъде из клетката на твоите папагалчета намокрен с вода сноп клонки с листата. Можеш да ползваш: липови, черничеви или брезови да речем.

Paulina написа:И как се "разперват" немахови пера по тялото - на това не се ли казва "повдигане" или "настръхване" :oops:

От къде, драга, иде думата "разПЕРВАМ"? "повдигам" е доста неподходящо, замисли се.А "настръхване" - може, но все пак се ползва за описание на симптом при влошено общо състояние. Би могло и "наежване", но там изразява повече състояние на агресия.

Paulina написа:И каква роля играе цветното стъкло в очите на пойните папагали . . .

Това го запомни от мен, казвам ти го, защото все пак си опитен развъдчик, при което и аз може да науча от теб нещо друго полезно: По принцип птиците имат цветно зрение, но не всички могат да различават цялата цветна гама. Със сигурност всяка птица може да различава цветовете, които присъстват в оперението и/или в пигментирането на видимите кожни участъци на същия вид. Вълнистите папагали, примерно, не могат да различават червения цвят, но и да можеха, за тях това нямаше да има такова голямо значение, тъй като те разчитат основно на УВ -зрението си. Това можеш да го провериш сама много лесно.
Paulina написа:И колко е голяма тази "паничка" , защото пойните папагали не са чак толкова дребни . . .
И "мазалото" , което става на пода . . .

И колко вода остава вътре след половин час . . . ( колко ли са птиците на брой :?: )
За паничката отговорих по-долу на колегата, а за броя на папагалите - ако са в кафез и са пойни - 2 бр., стига да не са с поодрастнало поколение, а ако са в голямо помещение - са повече.



Paulina написа:п.п. Аз понякога нямам възможност да махна "къпалките" - поне моите птици не допарват до мръсна вода :D
Птиците са ти доста интелигентни, но все пак не разчитай много на това - има един херпес вирус по папагалчетата, който се разпространява най-вече с перцата.А нещата се усложняват,когато папагалите имат дори слаб недостиг на биотин, при което обичат да гризкат корена на случайно намерени перца.
"Светата Троица" във ветеринарната медицина:
Чета (Знам)
Гледам (Разбирам)
Правя (Мога)
Панковски
потребител
потребител
 
Мнения: 40
Регистриран на: Нед Яну 09, 2011 11:33 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот kukushunka » Нед Яну 16, 2011 9:46 pm

малка изненада с тези нармални да речем отговори

да сега само се големееше, стъпи малко на земята при нас простосмъртните нестуденствали за ЗОО Доктори

разкажи малко повече за тези снопчета от навлажнени клонки
Изображение третира се срещу кокошинки, kukushunkite са непреодолимо зло Изображение
Аватар
kukushunka
потребител
потребител
 
Мнения: 211
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 11:43 pm
Местоположение: на село

Мнениеот nikigeen » Нед Яну 16, 2011 9:59 pm

Пойни в голямо помещение ,да ,но с гнездилки или без такива?
Николай Николов ,Кюстендил - (+359)898 60 11 33

"Животните са голямото мълчаливо мнозинство,без право на глас,което може да оцелее единствено с наша помощ" Джералд Даръл
Аватар
nikigeen
Модератор
Модератор
 
Мнения: 938
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 10:06 pm
Местоположение: гр.Кюстендил/с.Катрище

Мнениеот Панковски » Нед Яну 16, 2011 11:46 pm

Много от познанията ми за птиците съм ги придобил не във висшето, а от хора, които ги развъждат.И сега не се притеснявам да питам. Уча се и от грешките ми и от тези на другите. Но съм научил много най-вече от добри в тази област лекари и биолози.

За мокрите клонки и листа го видях и ми се разясни в зоологическата градина във Франкфурт на Майн, а сетне и при развъдчици-любители там.
- папагалите предпочитат да се къпят в мокрите листа пред ваничка с вода. Основно заради ароматните вещества със бактерицидните и инсектицидните им свойства. За това и , когато дадеш резен пресен морков на вълнисти папагали, те след като чоплят от него, започват да си търкат с човка перата.
- изтискват сока основно на дръжките на листата и от части на кората на клонките - там се съдържат повече дъбилни вещества и соли, най-вече калиеви
- водата по листата не е толкова, че да пият по-големи количества ( в предвид опасността от разпространение на болести)
- може би папагаловъдите са забелязали, че след като се окъпе папагалчето, започва да си търка клюна в клетката и по кацалките. Това е "тоалет" на клюна и е най-добре да го прави след като е "дъвкал" богатите с танин мокри клонки. Погрешно е схващането, че си "пилят" клюновете в кредата - тя им е за набавяне само на калций.
Най-дебелото клонче не трябва да бъде по-дебело от кацалката за съответния вид папагал.Не трябва да се дават клонки и листа от бял салкъм и др. акациеви дървета,от орех и алантос също. Не трябва да се дават зелеви листа и сродните им от това семейство растения, както и плодове от авокадо.
"Светата Троица" във ветеринарната медицина:
Чета (Знам)
Гледам (Разбирам)
Правя (Мога)
Панковски
потребител
потребител
 
Мнения: 40
Регистриран на: Нед Яну 09, 2011 11:33 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот kukushunka » Нед Яну 16, 2011 11:55 pm

благодаря ти

само за протокола - те тука ни подразни, ама вече се очовечаваш :wink:

Панковски написа:В една западна държава, където студирах известно време...


пп. а мойте канарчета и особено кокошките се скъсват да ядат зелеви листа цела зима - то друго тогава почти нема
Изображение третира се срещу кокошинки, kukushunkite са непреодолимо зло Изображение
Аватар
kukushunka
потребител
потребител
 
Мнения: 211
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 11:43 pm
Местоположение: на село

Следваща

Назад към Условия на отглеждане

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта