Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Две основни и елементарни пособия, задължителни

Модератори: sandan, христо абаджиев

Две основни и елементарни пособия, задължителни

Мнениеот refab » Пет Ное 11, 2011 1:48 pm

за минимум модерно канаровъдство!... Има предвид хранилки и поилки.

Гравитационните хранилки нямат достатъчно добра алтернатива!... Единствените разумни съображения за неползване на такива могат да бъдат единствено две: 1. Особеност ( в редки случаи) на клетките по отношение на вратичките, които не позволяват поставянето им; и 2. невъзможност да се намерят такива хранилки ( вече и в България се предлагат тези на италианската марка S.T.a. от фирмата, която има седалище в "Борсата" - на кръстовището на Околовр. път и "Борис 3.", София)

Много плюсове имат и поилките (специални за птици) с тръбичка и/или с тръбичка и сфера вътре!... Според мен оптималният вариант е за всяка клетка да се използва една поилка с тръбичка и една традиционна за да се "гарантират" взаимно!... Поилките с тръбички могат да се поставят без проблем на всякакъв вид клетки. Особено при тези със сфера, обаче, трябва да се има предвид да не се пълнят догоре, за да не е прекалено силен вакуума и да не може да попада вода в тръбичката. По тази причина добре е, според мен, да се пълнят 2/3 от обема им!

Не е за пренебрегване фактът, че с такива хранилки и поилки може да се постигне продължителна автономност на канарчетата - примерно седмица без никаква допълнителна грижа. Това означава, че канаровъдът може да отсъства и не е необходимо да ангажира друг човек заради канарчетата!

Една от причините за да пиша нееднократно, при това, по въпроса, е за да се раздвижат малко нещата с модерните и качествени пособия, да се преминава по-масово към тях. Така и търговците ще имат малко по-голям стимул да внасят от чужбина отново такива стоки, а и да търсят нови видове от тях!... Считам, че всеки, който по неоснователни причини загърбва тези по-нови за България и качествени продукти, е назадничав и със закостенели и/или неправилни разбирания.

Лозунг :D : Да на качествените и модерните, макар и малко по-скъпи модерни пособия, използващи се при отглеждане на канарчета!
Аватар
refab
потребител
потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: Нед Сеп 26, 2010 11:48 am
Местоположение: София

Re: Две основни и елементарни пособия, задължителни

Мнениеот refab » Пет Ное 11, 2011 2:25 pm

refab написа:..................................................

Не е за пренебрегване фактът, че с такива хранилки и поилки може да се постигне продължителна автономност на канарчетата - примерно седмица без никаква допълнителна грижа. Това означава, че канаровъдът може да отсъства и не е необходимо да ангажира друг човек заради канарчетата!
......................................


Задължително е продуктите, които имам предвид, да са от определено добро качество - хубавите стоки струват, ако не със стотинки, то с един - два лева повече от боклуци и полубоклуци, т.е много по-добре е да се купи нещо по-скъпо, което ще е достатъчно качествено и ще може да се използва дълго време без проблеми, отколкото китайска или друг вид недобра стока, която "върши работа" компромисно!
Аватар
refab
потребител
потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: Нед Сеп 26, 2010 11:48 am
Местоположение: София

Re: Две основни и елементарни пособия, задължителни

Мнениеот refab » Пет Ное 11, 2011 3:30 pm

Изображение

Тази снимка илюстрира 3 вида хранилки (вж. статията по въпроса, на sandan!) - външни традиционни, вътрешна - ваничка, и гравитационна ( на S.T.a., встрани отдясно). При гравитационната от типа на представената, разходът на семе е по-малък, а и не се натрупват (освен след доста дълго време) люспи от семена защото пред основният отвор за хранене е изнесен още един пръстен - отвор, със същия размер, който не позволява на канарчето да си задържа главата в малкото отделение на контейнера, където изтегля зърната през една цепка от голямото отделение.

Виждат се и поилка с тръбичка без сфера, както и традиционна поилка
Аватар
refab
потребител
потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: Нед Сеп 26, 2010 11:48 am
Местоположение: София

Re: Две основни и елементарни пособия, задължителни

Мнениеот slona67 » Пет Ное 11, 2011 5:31 pm

Напълно се съгласявам с колегата refab ,че тези хранилки и пойлки от нов тип(за България) ,са по-удачни,поради ред преймущества!Аз лично, още съм със стария тип.Но твърдо съм решил, на първо време да подменя пойлките!Както спомена колегата, инвентара трябва да е качесвен(от доказани пройзводитери), макар и по скъпичък!А също тека, прехода да стане плавно,т.е. да се уверите, че птиците пият вода нормално,от новите пойлки!Ще ми се, да сменя и хранилките,но кафезите ми са правени по поръчка и няма къде да ги закача!
Аватар
slona67
потребител
потребител
 
Мнения: 429
Регистриран на: Съб Ное 27, 2010 7:07 pm
Местоположение: Някъде в гр.София

Re: Две основни и елементарни пособия, задължителни

Мнениеот ТЕРИЕР » Пет Ное 11, 2011 5:40 pm

Аз използвам поилките за хранилки като леко изрязвам борда на долната пластмасова част за да може птицата да достига до дъното. Резултата е почти пълна липса на разпиляна и зацапана храна. Пробвайте и ще минете и вие на хранене по този начин.
ТЕРИЕР
потребител
потребител
 
Мнения: 628
Регистриран на: Сря Фев 04, 2009 9:45 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Две основни и елементарни пособия, задължителни

Мнениеот refab » Пет Ное 11, 2011 7:37 pm

ТЕРИЕР написа:Аз използвам поилките за хранилки като леко изрязвам борда на долната пластмасова част .......................


Аз също, но това се получава добре само при финките - само с просо, и изобщо в случаите, когато не се предлагат смески. Когато пробвах по този начин да давам смеска на канарчета, резултатът беше ровичкане и разпиляване.
Аватар
refab
потребител
потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: Нед Сеп 26, 2010 11:48 am
Местоположение: София

Re: Две основни и елементарни пособия, задължителни

Мнениеот slona67 » Пет Ное 11, 2011 10:24 pm

Скоро ми се оплака колега,който е пробвал нов тип хранилка тип( бункер),на реномирана ит.фирма.Проблема е,че в стремежа си птиците да намерят, най-подходящото и вкусно семе от смеската,за кратко време са изпразнили цялата хранилка!Забравих да спомена, че хранилката е от този тип ,които я дистанцира от кафеза!По този начин, семената който изхвърля птицата, падат на земята,т.е извън кафеза!По този начин,ако заредим семе за няколко дена,като се приберем примерно от почивка,какво ще заварим!?
Явно си трябва привикване и наблюдения! :think:
Аватар
slona67
потребител
потребител
 
Мнения: 429
Регистриран на: Съб Ное 27, 2010 7:07 pm
Местоположение: Някъде в гр.София

Re: Две основни и елементарни пособия, задължителни

Мнениеот refab » Съб Ное 12, 2011 1:17 pm

slona67 написа:Скоро ми се оплака колега,който е пробвал нов тип хранилка тип( бункер),на реномирана ит.фирма.Проблема е,че в стремежа си птиците да намерят, най-подходящото и вкусно семе от смеската,за кратко време са изпразнили цялата хранилка!Забравих да спомена, че хранилката е от този тип ,които я дистанцира от кафеза!По този начин, семената който изхвърля птицата, падат на земята,т.е извън кафеза!............................


Не знам кой вид хранилка е използвана от твоя колега (може би на Besser Elektronik*!?), но явно описаният резултат не е добър!... Хранилките на фирмата S.T.a. (като тази, която се вижда на снимката, са долепени до клетката, така че няма как да изпадат зърна извън нея.

*Надявам се, че sandan няма да има нещо против да представя тук неговата статия за хранилки: http://www.canary-bg.com/?page=publications_view&publicationsid=40, от която основно получих информация по въпроса
Аватар
refab
потребител
потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: Нед Сеп 26, 2010 11:48 am
Местоположение: София

Re: Две основни и елементарни пособия, задължителни

Мнениеот Dr. Velev » Чет Дек 22, 2011 12:04 am

Два наистина задължителни елемента
Изображение
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Re: Две основни и елементарни пособия, задължителни

Мнениеот zebra_finch » Чет Яну 10, 2013 8:34 pm

ТЕРИЕР написа:Аз използвам поилките за хранилки като леко изрязвам борда на долната пластмасова част за да може птицата да достига до дъното. Резултата е почти пълна липса на разпиляна и зацапана храна. Пробвайте и ще минете и вие на хранене по този начин.

Би ли могъл да закачиш снимка на този тип хранилка , защото не съм сигурен дали ще мога да го направя.
Аватар
zebra_finch
потребител
потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: Пет Авг 31, 2012 6:11 pm

Re: Две основни и елементарни пособия, задължителни

Мнениеот marulcho » Съб Дек 13, 2014 10:11 pm

refab написа:за минимум модерно канаровъдство!... Има предвид хранилки и поилки.

Гравитационните хранилки нямат достатъчно добра алтернатива!... Единствените разумни съображения за неползване на такива могат да бъдат единствено две: 1. Особеност ( в редки случаи) на клетките по отношение на вратичките, които не позволяват поставянето им; и 2. невъзможност да се намерят такива хранилки ( вече и в България се предлагат тези на италианската марка S.T.a. от фирмата, която има седалище в "Борсата" - на кръстовището на Околовр. път и "Борис 3.", София)

Много плюсове имат и поилките (специални за птици) с тръбичка и/или с тръбичка и сфера вътре!... Според мен оптималният вариант е за всяка клетка да се използва една поилка с тръбичка и една традиционна за да се "гарантират" взаимно!... Поилките с тръбички могат да се поставят без проблем на всякакъв вид клетки. Особено при тези със сфера, обаче, трябва да се има предвид да не се пълнят догоре, за да не е прекалено силен вакуума и да не може да попада вода в тръбичката. По тази причина добре е, според мен, да се пълнят 2/3 от обема им!

Не е за пренебрегване фактът, че с такива хранилки и поилки може да се постигне продължителна автономност на канарчетата - примерно седмица без никаква допълнителна грижа. Това означава, че канаровъдът може да отсъства и не е необходимо да ангажира друг човек заради канарчетата!

Една от причините за да пиша нееднократно, при това, по въпроса, е за да се раздвижат малко нещата с модерните и кач
ествени пособия, да се преминава по-масово към тях. Така и търговците ще имат малко по-голям стимул да внасят от чужбина отново такива стоки, а и да търсят нови видове от тях!... Считам, че всеки, който по неоснователни причини загърбва тези по-нови за България и качествени продукти, е назадничав и със закостенели и/или неправилни разбирания.

Лозунг :D : Да на качествените и модерните, макар и малко по-скъпи модерни пособия, използващи се при отглеждане на канарчета!



според мен мойте пилета са си добре и без модерни пособия и канарите и дивите пеят здраво :D :D
Аватар
marulcho
потребител
потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Мар 10, 2014 1:37 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Две основни и елементарни пособия, задължителни

Мнениеот sandan » Вто Дек 16, 2014 5:17 pm

Всичко зависи от времето, което можеш да им отделяш и броя на птиците :cool:
Аз предпочитам един час да наблюдавам птиците си , вместо да им сменявам ежедневно вода и храна.
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Следваща

Назад към Условия на отглеждане

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта