Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Постелка за клетките и волиерите

Модератори: sandan, христо абаджиев

Постелка за клетките и волиерите

Мнениеот fridolina » Чет Юни 05, 2008 5:33 am

fridolina написа:По принцип ползвам морски пясък, но понеже не съм измислила удобен начин за дезинфекцията му, реших да сменя постелката. Днес си взех този продукт на Padovan и все още нямам преки впечатления от него, но иначе изглежда обещаващо. Не е много евтин, но аз и нямам много птици, засега. :P

Изображение

Представлява пресовани влакна от иглолистна дървесина, без никакви добавки.
Има съвсем лек смолист аромат.
Изображение


ZaZiUiLo написа:А смолата не пречеше ли на птиците :? :roll:


michondi64 написа:По принцип ползвам морски пясък, но понеже не съм измислила удобен начин за дезинфекцията му,


За добра дезинфекция на пясъка,бих те посъветвал,да го премиеш няколко пъти с вода,след което в една тава във фурната да се изпече.
Аз такъв им слагам в храната :lol:


fridolina написа:
ZaZiUiLo написа:А смолата не пречеше ли на птиците :? :roll:
Доколкото знам се избягава дървесина от иглолистни за постелка в гнездовите къщички на папагалите. А в случая става дума за хигиенната постелка на дъното на клетката, пък и продукта е специално проектиран за това, а и не изглежда смолист.
А за пясъка е вярно, че термичната обработка е най-сигурна!
Сетих и друг вариант - да го вадя от морето и да го изсушавам у дома. Сухоземните болестотворни микроорганизми едва ли живеят в солената морска вода. Как мислите? :roll:


nikov написа:Здравейте,
аз постилам от доста години само с котешка постела, наше производство за около 4-5лв. за пакет.С него застилам четири малки и една голяма клетка от пловдивските.Сменям изцяло на две седмици.Иначе веднъж седмично отстранявам само засъхналите гранулки.Поддържа се чисто и е лесно за обслужване.Ако имате повече клетки разходите естествено ще се увеличат, е все пак крастата се чеши с пари.
Поздрави, Ники.


fridolina написа:Още една добра идея за постелка е хартията. Българският вариант, който и аз използвам отвреме-наврме, са вестниците. Но макар и да се сменят ежедневно птиците пак кацат на дъното и "омазват" краката и опашките.
Ето и "вносния" вариант - хартията минава под решетката на клетката. Като се замърси просто от ролката се изтегля чиста:
http://razaespanola.skyrock.com/10.html
Изображение
Такива цялостни системи изработва Terenziani: http://www.terenziani.it/it/cilea/Cilea1.htm
Подобни има и Italgabbie.
Ще си кажете: "кой ще хукне да купува от Италия клетките си". Обаче наскоро ми хрумна следната идея (но още не съм я осъществила :D ). Може да се изработи подобна конструкция, като се използват пловдивските клетки - те са изцяло затворени и като се махнат тавите имат решетъчно дъно. Решетката на тавана е малко по-голяма от клетката и стърчи от двете страни като "крила".
Изображение
Може да се изработи конструкция на няколко етажа, например от винкел, с "релси" на които да се плъзгат тези "крила". По този начин клетката ще виси във въздуха и на рафт под нея може да се слага хартия.
Ето как изглежда конструкцията на Terenziani без клетките:
http://razaespanola.skyrock.com/9.html
Изображение
Виждат се релсите, които едновременно държат рафта и на които се плъзгат клетките от долния етаж.
Разбира се, вместо на винкелни релси, клетката може да се закачи в задната си част на болтове или "кукички" закрепени към винкелната конструкция или на дюбели или обикновени пирони към стената. :D


христо топа написа:Много е удобна постеля за гъпъбарници.На вид е като котешката тоалетна но е по евтена и има кокцидиостатично деиствие.


todpetrov написа:Постелка за клетките и волиерите , както и до сега аз съм за морският
пясъм а й тук сме на една крачка от морето все пак :) . Та искам да кажа , че като идея да вземеш от самото море пясък е добре от гледна точка на това ,че няма да има много гадинки , но друг недостатък е ,че и пясъка ще е солен а от него само яйца без черупки могат да се очакват :( ( Елена ) то и аз ползвам весник но ми писва всеки ден да сменям ай няма от къде да вземам весници :( иначе няма спор по - чисто дори бих казъл ,че няма никаква миризма .
Но канарите се цапат е истена :( и крачетата , а и след вана става мазано :) та сега много го пръскат но са на пясък 300 кг ми стигат за една година за около 20 -30 канара :)
Сега малко критика към клетките ти много са добри като размери но като изработка са пълна скръб :( , аз сега се чудя как да накарам тук един от нашият град да ми продаде електрожена за точкова заварка с матриците за клетките ,ама сега много пари му иска :( ще каже човек ,че ще печеля с него то сега хората внасят клетки на цени по - ниски от тези на материялите тук :( ,ама аз искам като си правя нещо да е както трябва , то два пъти ходих при нашия за волиери и пълна стръб криви зъбати ще си надера ръцете и така нататък . хубаво е че изкарах късмет и си всех клетки втора употреба на много добра цена :) , то само тях си взех на сметка за другото само ме цакат и то яко :(


fridolina написа:
todpetrov написа:Сега малко критика към клетките ти много са добри като размери но като изработка са пълна скръб :(

Вярно е, много са зле и като отида да си купя нова, е с още по-лоша изработка, ама като не мога да си направя сама...
Но държа на тях, защото и за мен този размер е идеален!
А за постелята за гълъбарниците не знаех. Трябва да питам къде я продават, а и че е с кокцидиостатично действие е плюс. Между другото правите ли профилактика срещу кокцидиозата и какви медикаменти ползвате - Esb3?


христо топа написа:Трябва да ви кажа че съм пообиколил доста маистори на клетки.Но наи добро качество видях в Бургас при Георги Тодоров Далгъра.


todpetrov написа:Да мойте клетки са негово производство все пак това му е занаят :) до колкото знам той е 2 - 3-то поколение железар :)


fridolina написа:Искам да попитам колегите които ползват за хигиенна постеля на дъното на клетките котешка тоалетна, каква точно марка или производител купувате? Защото знам, че в някои от тях добавят ароматизатори и разни други химически подобрения, които биха могли да бъдат опасни.
И още един въпрос: предполагам, че котешката тоалетна като силен абсорбатор намалява влажността на въздуха. Как се справяте с този проблем?


sandan написа:
fridolina написа:Искам да попитам колегите които ползват за хигиенна постеля на дъното на клетките котешка тоалетна, каква точно марка или производител купувате? Защото знам, че в някои от тях добавят ароматизатори и разни други химически подобрения, които биха могли да бъдат опасни.
И още един въпрос: предполагам, че котешката тоалетна като силен абсорбатор намалява влажността на въздуха. Как се справяте с този проблем?

Аз ползвах до скоро Бенто,доволен съм от него,не съм забелязал да ми влияе сериозно на влажността.
По-нагоре Христо Топа е писал за постелята за гълъби,тази година ползвам от нея,тя излиза доста по-евтино и има кокцидиостатично деиствие което е много важно.


todpetrov написа:Аз имам един въпрос САНДАН за това " кокцидиостатично деиствие" , нямам никаква представа какво е !


христо топа написа:Колега не е лошо понякога да се четат освен постове и ,книшки.Кокцидиозато е широко разпространено зоболяване на стомашночревния тракт Бич за пернатото съсловие.Коцидиозостатично е това деиствие което СПИРА /статично/ кокцидиозата.


todpetrov написа:Е да много си прав :oops: ще се дообразовам допалниелно с времето, но за сега ти благодаря много за съвета :) :oops:


fridolina написа:Една статия от ЗооМания за кокцидиите: http://www.zoomania.org/content/view/1938/73/

Esb3: http://www.ah.novartis.com/products/en/esb3_poultry.shtml


todpetrov написа:Тази година не им давам ESb3 дано да не си изпатя много от това :( .
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот DeizYyY » Съб Юни 14, 2008 9:18 am

Аз също използвам котешка постеля, но не я мия преди това.. Има ли значение това :?:
DeizYyY
потребител
потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Юни 13, 2008 1:49 pm
Местоположение: Перник

Мнениеот fridolina » Съб Юни 14, 2008 3:36 pm

Котешката постеля не се мие.
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот krokodil22 » Съб Сеп 13, 2008 9:53 pm

Може ли някой да ми каже от къде в София мога да намеря постеля за гълабарници :?:
krokodil22
потребител
потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: Съб Авг 23, 2008 12:58 am
Местоположение: София(кв.Редута)

Мнениеот perta » Съб Окт 25, 2008 1:51 pm

Аз лично съм ползвала за постелка на клетките и пясък, и котешка тоалетна, и ми се струва, че пясъка все пак е по-подходящ!
Пясъка го взимах от магазин за рибки, но вече нямат от този ситния, който птичките могат да го кълват.
Сега продават един от смлени корали, та въпроса ми е знаете ли дали пясъкът от корали е подходящ и за птици? :? Песъчинките стоят някак си много "бодливи", не като на този от мидените черупки, който се продава в кутии.
Аватар
perta
потребител
потребител
 
Мнения: 339
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 10:47 pm

Мнениеот христо абаджиев » Съб Фев 13, 2010 10:26 pm

Надигам кокалите на тази стара тема с молба да попитам тези които бяха на последната изложба в Турция.Казаха ми че продавали там постеля от смлени царевични кочани.Някои вземал ли си е и какво представлява?
христо абаджиев
Модератор
Модератор
 
Мнения: 248
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 11:04 pm
Местоположение: Казанлък

Мнениеот sandan » Съб Фев 13, 2010 10:37 pm

христо абаджиев написа:Надигам кокалите на тази стара тема с молба да попитам тези които бяха на последната изложба в Турция.Казаха ми че продавали там постеля от смлени царевични кочани.Някои вземал ли си е и какво представлява?


Не съм видял такава постеля ,нека някой турски колега ти отговори
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот Paulina » Съб Фев 13, 2010 11:10 pm

христо абаджиев написа:Надигам кокалите на тази стара тема с молба да попитам тези които бяха на последната изложба в Турция.Казаха ми че продавали там постеля от смлени царевични кочани.Някои вземал ли си е и какво представлява?

Не знам за Турция - мога да ти покажа как е в Германия . Много е ефикасно , но е според мен е предимно за по-големи животни .

http://www.zooplus.de/shop/nager_kleint ... /5614#more
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Мнениеот nightingale » Нед Фев 14, 2010 2:36 am

Mоят опит ми е показал,че най- удачният вариянт за постелка на кафезите е сухата нарязана на 10-15 см. парчета трева. Кой каквото иска да ми приказва за разни грид-ове, котешки тоалетни , дребни камъчета , грунд от акваристиката , вестници и хартии аз съм най доволен от тревата. При моите птици дори и най малката немърливост по отношение на хигиената на краката води до проблеми. При зърноядните донякъде се допуска лек компромис ,но при насекомоядните това е много важно. С две думи изпробвал съм всякакви вариянти и съм се убедил ,че единствено при постелка от суха трева не се зацапват краката на птицата. Разбира се и този вид трябва редовно да се подменя.Доста често чета,че се препоръчва едър пясък ,защото той освен, че е добра постеля но е и важен за храносмилането......Господ да пази птиците ни от такива препоръки. :|
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Мнениеот Paulina » Нед Фев 14, 2010 2:57 am

nightingale написа:Mоят опит ми е показал,че най- удачният вариянт за постелка на кафезите е сухата нарязана на 10-15 см. парчета трева. Кой каквото иска да ми приказва за разни грид-ове, котешки тоалетни , дребни камъчета , грунд от акваристиката , вестници и хартии аз съм най доволен от тревата. При моите птици дори и най малката немърливост по отношение на хигиената на краката води до проблеми. При зърноядните донякъде се допуска лек компромис ,но при насекомоядните това е много важно. С две думи изпробвал съм всякакви вариянти и съм се убедил ,че единствено при постелка от суха трева не се зацапват краката на птицата. Разбира се и този вид трябва редовно да се подменя.Доста често чета,че се препоръчва едър пясък ,защото той освен, че е добра постеля но е и важен за храносмилането......Господ да пази птиците ни от такива препоръки. :|

От царевицата ще си доволен , просто защото тя поема много добре влажността и птиците си остават със сухи крака . При това е от естествен продукт - нито ще отрови гадинките , нито ще им навреди . И спестява доста работа ! Аз имам една стара мандаринка , която от скоро лежи на подобни релети и откакто ги открих направо се родих - и малката мърла е суха ! Даже мисля да ги изпробвам при какарикитата , когато започнат да мътят ( това е идея :idea: - утре ще засипя и дъното на кафеза на жакото , че тя все си къса вестниците ! )
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Мнениеот петър » Нед Фев 14, 2010 1:46 pm

Признавам си,че аз лично засега не спазвам това,но най-важното е птиците да не са в контакт с постелката.Каквато и да е постелката между нея и краката на птицата трябва да има разстояние около 2-3см и скара на която птиците да стъпват.Всички растителни постелки според мен са вредни за птиците,защото в тях има много гъбички и други микроорганизми причиняващи дихателни заболявания.Аз използвам вестник защото най ми пасва по размер за дъната на клетките,колеги използващи от по-едрите котешки тоалетни са споделяли,че в размножителния период птиците носят частици в гнездата и чупят яйцата.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот Paulina » Нед Фев 14, 2010 2:06 pm

Колкото до царевицата или другите пелети - те не са предвидени за дребни птици - ( канари например ) , но от собствен опит мога да кажа , че е добро като постелка . А и има огромна разлика между това , което се използва при котките и този продукт . Просто трябва всеки сам да пробва и да си направи заключение .
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Следваща

Назад към Условия на отглеждане

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта

cron