Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Цвят и интензивност при липохромните канари

Модератор: sandan

Мнениеот Базилио » Пет Яну 23, 2009 7:45 pm

Скажите, пожалуйста, как отличаются (записываются)красный интенсив (А ) от красного неинтенсив ( В ) ? Я знаю жжКК (гомозиготный) и жжКк (гетерозиготный). У какого генотипа есть фактор ( В )? Спасибо.

(Админ: Свободен превод: Кажете моля, как се различават (записват) червен интензивен (А) от червен неинтензивен (B)? Аз знам жжЧЧ (хомозиготен) и жжЧч (хетерозиготен). При кой генотип има фактор (B)? Благодаря.)
С уважением, дата, подпись
Базилио
потребител
потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Яну 22, 2009 11:23 pm
Местоположение: ukraina

Мнениеот fridolina » Пет Яну 23, 2009 9:27 pm

Базилио написа:Скажите, пожалуйста, как отличаются (записываются)красный интенсив (А ) от красного неинтенсив ( В ) ? Я знаю жжКК (гомозиготный) и жжКк (гетерозиготный). У какого генотипа есть фактор ( В )? Спасибо.

(Админ: Свободен превод: Кажете моля, как се различават (записват) червен интензивен (А) от червен неинтензивен (B)? Аз знам жжЧЧ (хомозиготен) и жжЧч (хетерозиготен). При кой генотип има фактор (B)? Благодаря.)


А почему "ж", "К" - имеете ввиду желтый и красный?
Категория, то есть интенсив/неинтенсив, не имеет отношения с цветом липохрома.

А защо "ж", "Ч" - имате пред вид жълт и червен?
Категорията, т.е. интензивен/неинтензивен, няма отношение към цвета на липохрома.

Според farbenkanarien има два начина на записване на категорията интензивност:

Първи начин:
I - интензивен (интенсив) - доминантен фактор
i - неинтензивен (неинтенсив) - рецесивен фактор

Ii - интензивно канарче (канарейка интенсив)
ii - неинтензивно канарче (канарейка неинтенсив)
II - висока степен на интензивност (летален фактор)

Втори начин:
Има преходни между интензивни и неинтензивни канарчета, а те не могат да се опишат по първия начин.

Изображение
Последна промяна fridolina на Пет Яну 23, 2009 11:52 pm, променена общо 3 пъти
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Базилио » Пет Яну 23, 2009 10:00 pm

Спасибо, я получил ответ на вопрос, который собирался задать следующим. И все таки. По старой классификации ( новую я не знаю )генотип чисто красной птицы жжКК. И меня интересует: может ли гомозиготная по красному птица быть фенотипом В, т.е. осветленной?

(Админ: Свободен превод: Благодаря, получих отговор на следващия въпрос, който възнамерявах да задам. И все пак. По старата класификация (нова аз не знам) генотипът на чисто червената птица е жжЧЧ. И мен ме интересува: може ли хомозиготна по червен цвят птица да бъде с фенотип B, т.е. осветлена (т.е. неинтензивна).)
С уважением, дата, подпись
Базилио
потребител
потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Яну 22, 2009 11:23 pm
Местоположение: ukraina

Мнениеот fridolina » Пет Яну 23, 2009 10:06 pm

Старой классификации я не знаю и чтоб ответить, надо изъяснить что такое "ж" и "К"?

Старата класификация не я знам и за да отговоря, трябва да се изясни какво е това "ж" и "Ч"?
Последна промяна fridolina на Пет Яну 23, 2009 11:49 pm, променена общо 1 път
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Базилио » Пет Яну 23, 2009 10:34 pm

жжКК - так записывается генотип цвета красной канарейки. Здесь жж - это рецессивные гены желтого цвета ( когда выводили красную ,вы знаете, скрещивали чижа с желтой канарейкой ). КК - это доминантные гены красного усваивающие каратиноиды. В гамете два доминантных красных гена - отсюда птица красная доминантная ( гомозиготная по красному цвету). Если жжКк - то это тоже красная птица, но один красный ген у нее рецессивный . На форумах по генетике я прочел, что по внешнему виду этих птиц не различить.Я недавно завел оранжево-красных канареек или красных, я сам еще не понял.Буду проверять с помощью белой канарейки. Вот в чемвопрос: может ли доминантная красная быть с фактором В или ,как у нас говорят, муаровой.Если нет, то как записывается генотип муаровой ( В ) ?

(Админ: Свободен превод: жжЧЧ - така записваме генотипа на цвета на червеното канарче. Тук жж - това са рецесивните гени на жълтия цвят (когато са създавали червеното, знаете, са кръстосали венецуелската скатия с жълто канарче). ЧЧ - това са доминантните гени за усвояване на червените каротиноиди. В гаметата има два доминантни червени гена - оттам птицата е червена доминантна (хомозиготна по червен цвят). Ако жжЧч - то това е също червена птица, но единият червен ген при нея е рецесивен. Във форумите по генетика прочетох, че по външен вид тези птици не могат да се различат. Аз неотдавна имам, но оранжево-червени или червени канарчета, сам още не съм разбрал. Ще проверя с помощта на бяло канарче. Ето в какво се състои въпросът: може ли доминатно червено канарче да бъде с фактор B или, както у нас се казва, моаре. Ако не, то как се записва ганотипа моаре ( B )?
С уважением, дата, подпись
Базилио
потребител
потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Яну 22, 2009 11:23 pm
Местоположение: ukraina

Мнениеот fridolina » Пет Яну 23, 2009 11:01 pm

fridolina написа:Категория, то есть интенсив/неинтенсив, не имеет отношения с цветом липохрома.

Категорията, т.е. интензивен/неинтензивен, няма отношение към цвета на липохрома.

Цвет канарейки и интенсивность разные вещи и поэтому записываются отдельно. Генотип доминантной красной с фактором В (муаровой) - жжКК ii
Конкретно на ваш вопрос - канарейка каждого окраса может быть неинтенсив, интенсив или мозаик.

Цветът на канарчета и интензивността са различни неща и затова се записват отделно. Генотипът на доминантно червено с фактор B (моаре) е жжЧЧ ii
Конкретно на Вашия въпрос - канарче с какъвто и да е цвят може да бъде неинтензивно, интензивно или мозайка.
Последна промяна fridolina на Съб Яну 24, 2009 12:01 am, променена общо 1 път
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Базилио » Пет Яну 23, 2009 11:18 pm

Большое спасибо, Елена! Теперь буду разбираться в закономерности появления интенсив - неинтенсив.
С уважением, дата, подпись
Базилио
потребител
потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Яну 22, 2009 11:23 pm
Местоположение: ukraina

Мнениеот Dr. Velev » Пет Яну 23, 2009 11:19 pm

Без да съм русофоб , както се забранява писането с латинеца , най малко руския текст трябва дя се превежда . Да ви затрупам ли с английски италянски и немски . Извинете за афекта ми .
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот fridolina » Пет Яну 23, 2009 11:31 pm

Dr. Velev, абсолютно сте прав! Грешката е моя. :oops:
Ще се постарая, да коригирам нещата.
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Базилио » Пет Яну 23, 2009 11:33 pm

Извините, доктор, но когда я зарегистрировался , то я спросил разрешения задавать вопросы на русском языке. Но, если Вам на Вашем родном форуме режет слух русская речь, то я исчезаю.Извините. Между прочим я читал Ваши сообщения на московском форуме на болгарском языке. И никто не возмущался, а даже кто-то перевел для всех Ваше сообщение. Я исчезаю. Да здравствут братская Болгария!!!
С уважением, дата, подпись
Базилио
потребител
потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Яну 22, 2009 11:23 pm
Местоположение: ukraina

Мнениеот fridolina » Пет Яну 23, 2009 11:45 pm

Базилио, доктор имел ввиду не вас а меня. Я должна была отвечать вам на русском и болгарском языке.

Базилио, докторът имаше пред вид не Вас, а мен. Аз би трябвало да Ви отговарям на руски и български език.
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Базилио » Пет Яну 23, 2009 11:50 pm

Извините. И за резкий тон тоже, погорячился.
С уважением, дата, подпись
Базилио
потребител
потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Яну 22, 2009 11:23 pm
Местоположение: ukraina

Следваща

Назад към Генетика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта