Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Hippolais olivetorum

Всичко което се отнася за птиците, но не попада в категориите на другите форуми

Модератори: nikigeen, Serinus

Hippolais olivetorum

Мнениеот Галин Господинов » Пет Сеп 16, 2011 9:52 pm

Та трябва ми колега от южна България, който може да ми даде малко по-специфична информация, относно hippolais olivetorum.
Но няма значение, няма и обект, просто мисъл обременена от желание, погубено от сетивата....
Аватар
Галин Господинов
потребител
потребител
 
Мнения: 413
Регистриран на: Нед Яну 24, 2010 11:36 pm

Hippolais olivetorum

Мнениеот Paulina » Пет Сеп 16, 2011 11:21 pm

Галин Господинов написа:Та трябва ми колега от южна България, който може да ми даде малко по-специфична информация, относно hippolais olivetorum.

Голям маслинов присмехулник

Птица от семейство Коприварчета . Насекомоядна птица с дължина около 16 - 18 см .

Останалото предоставям на някой от южна България да ти качи като информация :D
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Re: Hippolais olivetorum

Мнениеот Галин Господинов » Пет Сеп 16, 2011 11:46 pm

Благодаря, за отзивчивостта но аз се интересувам от така да се каже малко по-специфична информация. Къде точно строи гнездо, гнездова ориентираност спрямо населени и не населени райони и прочие ;)
Но няма значение, няма и обект, просто мисъл обременена от желание, погубено от сетивата....
Аватар
Галин Господинов
потребител
потребител
 
Мнения: 413
Регистриран на: Нед Яну 24, 2010 11:36 pm

Re: Hippolais olivetorum

Мнениеот nightingale » Съб Сеп 17, 2011 12:57 am

Намирането му е много-по лесно от това на градинският присмехулник.
Няколко пъти съм наблюдавал тези птици.
Разликата от зеленият е , че когато пее излиза от короната на дървото и застава или на върха или в крайните клони.
На няколко пъти съм си губил времето да разбера къде предпочита да гнезди и веднъж успях.
За разлика от иктерина-та ,неговото беше на едногодишна растителност,висока около 2 метра.
Не знам как се казва това растение ,но е много рехаво и чупливо и расте много на гъсто.
Има дребни листа и прилича на гигантски магданоз
Всичките случаи на наблюдения бяха по поречието на Велека.
Миналата година в едно село около Плвен имаше два чифта иктерини, а тази нямаше и следа от тях.
Но затова пък през този юни, щях да падна от песента на един крайдунавски мъжкар.
Колкото и да се взирах в короните на кестените, не можах да го скивам.
Отплеснах се :wink:
Мисълта ми беше че маслиновият лесно се открива.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Hippolais olivetorum

Мнениеот Галин Господинов » Съб Сеп 17, 2011 9:32 am

а колко често си чувал да пее, тоест горе-доло, да се добие представа за численото разпространение.

Благодаря за по-горната информация :drinks:
Но няма значение, няма и обект, просто мисъл обременена от желание, погубено от сетивата....
Аватар
Галин Господинов
потребител
потребител
 
Мнения: 413
Регистриран на: Нед Яну 24, 2010 11:36 pm

Re: Hippolais olivetorum

Мнениеот nightingale » Съб Сеп 17, 2011 10:01 am

Не повече от 3-4 пъти.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Hippolais olivetorum

Мнениеот Галин Господинов » Съб Сеп 17, 2011 12:37 pm

ясно, мерси Тишо :drinks:
Но няма значение, няма и обект, просто мисъл обременена от желание, погубено от сетивата....
Аватар
Галин Господинов
потребител
потребител
 
Мнения: 413
Регистриран на: Нед Яну 24, 2010 11:36 pm

Re: Hippolais olivetorum

Мнениеот Paulina » Съб Сеп 17, 2011 2:50 pm

Галин Господинов написа:Благодаря, за отзивчивостта но аз се интересувам от така да се каже малко по-специфична информация. Къде точно строи гнездо, гнездова ориентираност спрямо населени и не населени райони и прочие ;)

Обитава разредени гори в които има голямо количество на високорастящи храсти . В Турция и Гърция предпочита и маслиновите и бадемовите плантации . Среща се и във високите долини .

Гнездото се прави във гъстата растителност на дърво или голям храст . Разположено е предимно на външните клони на височина от 1 до 3 метра над земята . Строи се от различни видове треви и коренчета , като от вътре се "застила" с растителна вълна , конски косми , перца и меки треви . Женската строи гнездото и мъти сама яйцата . Те са 3 до 4 на брой като цвета им е бледовиолетов с тъмни ( черни ) петна . Мътенето продължава 13 дена , като повторно мътене също е възможно . Малките се хранят и от двата родителя и напускат гнездото на възраст 2 седмици , но още не са самостоятелни и не могат да летят . През Септември и началото на Октомври, птиците мигрират към зимните си квартири в Източна Африка , от които те се връщат в началото на май .
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Re: Hippolais olivetorum

Мнениеот Галин Господинов » Съб Сеп 17, 2011 2:59 pm

Paulina написа:
Галин Господинов написа:Благодаря, за отзивчивостта но аз се интересувам от така да се каже малко по-специфична информация. Къде точно строи гнездо, гнездова ориентираност спрямо населени и не населени райони и прочие ;)

Обитава разредени гори в които има голямо количество на високорастящи храсти . В Турция и Гърция предпочита и маслиновите и бадемовите плантации . Среща се и във високите долини .

Гнездото се прави във гъстата растителност на дърво или голям храст . Разположено е предимно на външните клони на височина от 1 до 3 метра над земята . Строи се от различни видове треви и коренчета , като от вътре се "застила" с растителна вълна , конски косми , перца и меки треви . Женската строи гнездото и мъти сама яйцата . Те са 3 до 4 на брой като цвета им е бледовиолетов с тъмни ( черни ) петна . Мътенето продължава 13 дена , като повторно мътене също е възможно . Малките се хранят и от двата родителя и напускат гнездото на възраст 2 седмици , но още не са самостоятелни и не могат да летят . През Септември и началото на Октомври, птиците мигрират към зимните си квартири в Източна Африка , от които те се връщат в началото на май .


Благодаря! :drinks:
Но няма значение, няма и обект, просто мисъл обременена от желание, погубено от сетивата....
Аватар
Галин Господинов
потребител
потребител
 
Мнения: 413
Регистриран на: Нед Яну 24, 2010 11:36 pm


Назад към Общо за птиците

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта