Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Розкомб

Модератори: nikigeen, yuri

Re: Розкомб

Мнениеот gusenica » Пон Юни 25, 2012 2:08 pm

Извинявам се за спама,но ето и темата за Хамбургски от колегата Petrov -разглеждайки снимките......продължавам да се питам каква е моята ярка и каква е твоята Мони ?
Може да бъркам някъде затова искам да си изясня нещата :think:

viewtopic.php?f=45&t=3876
Който сам не се убеди, никой не може да го убеди.
Аватар
gusenica
потребител
потребител
 
Мнения: 153
Регистриран на: Сря Фев 17, 2010 4:53 pm

Re: Розкомб

Мнениеот dr_lukanov » Пон Юни 25, 2012 2:39 pm

Извинявам се за намесването, но ще се опитам да изясня нещата аз....

Кокошката на снимката е Хамбургска кокошка бантам- бяла на черни точки (в Холандия се нарича Холандска кокошка бантам), с не много добро оцветяване. Ето един представител на породата от Западна Европа, което показва как трябва да изглеждат тези птици:
Изображение

Показаната черно-бяла петниста кокошка на снимката с Розкомб-ите/Бантамките би трябвало да е от тази порода (но за качество от представената снимка не може да се говори, но от това което виждам цветът не е добър). Това е доста рядък цвят в породата. Една снимка на кокошка от Западна Европа с горе-долу прилично качество:

Изображение

Относно названието имаше подобна тема някъде, но отново ще кажа: английскоговорящите страни на миниатюрните породи прибавят думата бантам след названието на стандартната разновидност, а почечето истински бантамки са си с оригинални имена (с някои изключения). Приставката бантам (zwerg-; kriel; naine и т.н.) е равнозначна на мини-; малък; двуджевиден; дребен; миниатюрен и т.н.
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Розкомб

Мнениеот dr_lukanov » Пон Юни 25, 2012 2:42 pm

Пропуснах да спомена, че при Хамбургската кокошка бантам и стандарт не се среща черно-бял петнист цвят, а при Бантамката (Розкомб) не е познат бял цвят на черни точки.
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Розкомб

Мнениеот gusenica » Пон Юни 25, 2012 7:00 pm

Благодаря д-р Луканов :drinks:
Който сам не се убеди, никой не може да го убеди.
Аватар
gusenica
потребител
потребител
 
Мнения: 153
Регистриран на: Сря Фев 17, 2010 4:53 pm

Re: Розкомб

Мнениеот yuri » Пон Юни 25, 2012 10:10 pm

Да добавя нещо, което Христо е пропуснал. Хамбургската кокошка съществува в 2 варианта. Стандарт и бантам (мини). А Розкомб е само в вариант бантам (мини). В някой страни породата е позната под името Бантам. За това е и уточнението на Паулина.

Какво означава названието бантам е коментирано в друга тема.
yuri
Модератор
Модератор
 
Мнения: 585
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 6:09 pm

Re: Розкомб

Мнениеот gusenica » Вто Юни 26, 2012 9:39 pm

yuri ясно ми е нарицанието бантам,че е за дребни-мини и така нататък-,но ако вникнем в това което исках да попитам:
роузкомб в превод е розовиден гребен-няма само една порода с такъв гребен(а поне няколко) , като прохождащ любител и човек разчитащ на форума задавам въпроси,които според мен са обосновани,но категоричен отговор няма да получа и съм убеден,че никой не може да отговори(специално за роузкомб-понеже и хамбургски бантам си е с розовиден гребен)...........за себе си много добре зададох въпроса :cool: ,но до колко ме разбирате(явно не мога да задам въпроса правилно)-всеки разбира нещата по своему-ще излезе,че Паулина е права,но донякъде-или само роузкомб или само бантам-това,че хамбургската е с розовиден гребен значи ли ,че трябва да задраскаме хамбургска и да остане само роузкомб-или това което наричаме роузкомб .........не е порода.......

абе я :drinks:
Който сам не се убеди, никой не може да го убеди.
Аватар
gusenica
потребител
потребител
 
Мнения: 153
Регистриран на: Сря Фев 17, 2010 4:53 pm

Re: Розкомб

Мнениеот gusenica » Вто Юни 26, 2012 9:40 pm

П.П искам да благодаря за вниманието :drinks:
Който сам не се убеди, никой не може да го убеди.
Аватар
gusenica
потребител
потребител
 
Мнения: 153
Регистриран на: Сря Фев 17, 2010 4:53 pm

Re: Розкомб

Мнениеот gusenica » Вто Юни 26, 2012 9:46 pm

dr_lukanov написа:Пропуснах да спомена, че при Хамбургската кокошка бантам и стандарт не се среща черно-бял петнист цвят, а при Бантамката (Розкомб) не е познат бял цвят на черни точки.


Колега тук тотално ме обърка :shock:
Който сам не се убеди, никой не може да го убеди.
Аватар
gusenica
потребител
потребител
 
Мнения: 153
Регистриран на: Сря Фев 17, 2010 4:53 pm

Re: Розкомб

Мнениеот Cabral » Вто Юни 26, 2012 10:28 pm

Розкомба не е порода. Възможно така да се казва на някоя от породите, но поне не съм чувал за такава, а и едва ли ще я кръстят с означението на гребена й.
Всичко за селското стопанство - породи, сортове, законодателство, практики, инвестиции, продукция - http://agrorada.com/forum
Cabral
потребител
потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: Чет Юни 21, 2012 7:38 pm

Re: Розкомб

Мнениеот yuri » Сря Юни 27, 2012 12:01 am

gusenica ако се вгледаш внимателно в снимките от поста на др. Луканов, ще видиш, че освен цвета самите птици имат доста разлики, не зависимо, че и 2-те са "мини". Просто са 2 отделни породи, макар да имат и еднотипен гребен. Едва ли ще мога да изброя и половината от породите с листовиден гребен например. Честно казано никога не съм се интересувал от къде идва това име на породата Розкомб. За превода си прав. Но примерно името на Сомборската качулата кокошка идва от името на града в който са създадени и факта, че е с качул. Но това не значи, че е единствената порода с качул. Както и Холандската гащата бантамка, която нито е единствената холандска порода, нито единствената гащата или пък бантамка. Такива примери има много.
Но хайде :drinks: .
yuri
Модератор
Модератор
 
Мнения: 585
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 6:09 pm

Re: Розкомб

Мнениеот gusenica » Сря Юни 27, 2012 10:20 am

:cool: ок колеги разбрахме се :drinks:
Който сам не се убеди, никой не може да го убеди.
Аватар
gusenica
потребител
потребител
 
Мнения: 153
Регистриран на: Сря Фев 17, 2010 4:53 pm

Re: Розкомб

Мнениеот dr_lukanov » Сря Юни 27, 2012 10:42 am

Cabral написа:Розкомба не е порода. Възможно така да се казва на някоя от породите, но поне не съм чувал за такава, а и едва ли ще я кръстят с означението на гребена й.


Розкомб си е порода и то доста популярна в цял свят, среща се под три наименования: Розкомб, Бантам и Явайска бантамка. Смея да твърдя че най-добрите представители са точно под името Розкомб и са от САЩ. Англичаните са я кръстили точно на характерния гребен.

http://www.rosecomb.com/federation/

gusenica написа:
dr_lukanov написа:Пропуснах да спомена, че при Хамбургската кокошка бантам и стандарт не се среща черно-бял петнист цвят, а при Бантамката (Розкомб) не е познат бял цвят на черни точки.


Колега тук тотално ме обърка :shock:


Вникнете във думите и обърнете внимание на прикачените снимки, става въпрос за два различни цвята: единият е бяло перо с черен връх, а при другият перото е черно с бял връх. Хамбургската кокошка е създадена като стандартна версия (само нормална големина), а по-късно е създадено и нейно миниатюрно копие: Хамбургска кокошка бантам. Докато Розкомб си е истинска бантамка (т.е. няма стандартна версия).

gusenica написа:yuri ясно ми е нарицанието бантам,че е за дребни-мини и така нататък-,но ако вникнем в това което исках да попитам:
роузкомб в превод е розовиден гребен-няма само една порода с такъв гребен(а поне няколко) , като прохождащ любител и човек разчитащ на форума задавам въпроси,които според мен са обосновани,но категоричен отговор няма да получа и съм убеден,че никой не може да отговори(специално за роузкомб-понеже и хамбургски бантам си е с розовиден гребен)...........за себе си много добре зададох въпроса :cool: ,но до колко ме разбирате(явно не мога да задам въпроса правилно)-всеки разбира нещата по своему-ще излезе,че Паулина е права,но донякъде-или само роузкомб или само бантам-това,че хамбургската е с розовиден гребен значи ли ,че трябва да задраскаме хамбургска и да остане само роузкомб-или това което наричаме роузкомб .........не е порода.......

абе я :drinks:


Повечето от породите са кръстени или на географска/административна област от която произлизат (Нюхемпшир, Родайланд, Бреда и т.н.) или на анатомична особенност (Розкомб, Къдрава кокошка, Копринка, Голошийка, Редкап и т.н.), или комбинирано (Джерсейски гигант, Черна шуменска, Холандска качулата кокошка и т.н.) или на техен създател (Орловска кокошка, Ламона и т.н.). Има и изключения като Виандот-а например, която е кръстена на индианско племе).
Това не означава че всички червени кокошки отглеждани в щата Родайлънд са от породата Родайланд или всяка кокошка с носителство на къдравата мутация спада към породата Кърдава кокошка ... Холандската кокошка в цял свят е позната под името Хамбургска кокошка, тази порода нито е немска, нито е създадена в Хамбург, но се е утвърдила под това име.
Истината е, че хората са измислили имената на породите много преди нас, които са се наложили във времето и тепърва да откриваме топлата вода ....
Аватар
dr_lukanov
VIP
VIP
 
Мнения: 1921
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 11:55 am
Местоположение: Стара Загора

ПредишнаСледваща

Назад към Декор. кокошки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта