Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Въпрос за обучение

Модератор: sandan

Re: Въпрос за обучение

Мнениеот woodlark » Пет Май 24, 2013 10:23 pm

Преди около месец чух в района, в който живея, извън населеното място, в една от вилните зони на града чудната песен на Орфеевото коприварче, чийто ареал обхваща обикновено Средиземноморския регион. Смея да твърдя, че името на тази птица напълно съвпада с това, което чух :D . В неговата песен липсват характерните за славея дразнещите ухото на ценителите неблагозвучия :o . На латински името на тази птица е Sylvia hortensis или Western Orphean warbler на английски. Внимателното слушане на този певец неминуемо би довело до логически обосновани асоциации с усилията за създаване така нар. българско канарче Орфей :cool:
woodlark
потребител
потребител
 
Мнения: 224
Регистриран на: Сря Мар 27, 2013 11:14 am

Re: Въпрос за обучение

Мнениеот akademika » Съб Май 25, 2013 2:23 pm

woodlark написа:Преди около месец чух в района, в който живея, извън населеното място, в една от вилните зони на града чудната песен на Орфеевото коприварче, чийто ареал обхваща обикновено Средиземноморския регион. Смея да твърдя, че името на тази птица напълно съвпада с това, което чух :D . В неговата песен липсват характерните за славея дразнещите ухото на ценителите неблагозвучия :o . На латински името на тази птица е Sylvia hortensis или Western Orphean warbler на английски. Внимателното слушане на този певец неминуемо би довело до логически обосновани асоциации с усилията за създаване така нар. българско канарче Орфей :cool:

Колега и аз 1/2 па ти съм чувал тази песен и почти на 100% съм сигурен че беше то, но докато не го хвана и го видя с очите си не мога да кажа на 100% че е било Орфеево . И двете срещи с " Орфеевото " коприварче бяха през този период от годината в полите на Витоша между селата Бистрица и Железница ареал твърде не характерен за този вит птица . Така че за мене докато птицата не се хване определянето на вида е на 50% вярно ,защото в момента има твърде много пеещи птици като : присмехулници, коприварчета и шаварчета с много близка песен . До този момент съм хващал в Софийски окръг само следните коприварчета : голямо и малко белогуши, черноглаво, градинско и ястребогушо . Като се има предвид че се занимавам с тези птици вече 20 години и за този не малак период през ръцете ми са минали стотици коприварчета поне 1 орфеево трябваше да се хване :cool: . Преди когато все още опръстенявахме прелетните птици на излет съм хващал по 30 /40 коприварчета от изброените по горе така че на сезон се събират над 200 птици но само : черноглаво ,ястребогушо, градинско ,голямо и малко белогуши .За това вярвам само на реални доказателства :cool: преди 2/3 години едно момченце което май спря да пише във форума ни пробутваше някакви небивалици за червените чинки :lol: че мътели на Предела и около Калиакра :lol:
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Въпрос за обучение

Мнениеот nightingale » Съб Май 25, 2013 5:34 pm

veselin написа:Мога ли да обучавам младите орфей с този запис или е по-добре записът да е на славей?...

Може.
Разрешавам !!!
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Въпрос за обучение

Мнениеот woodlark » Съб Май 25, 2013 7:14 pm

Тъй като не сметнах за необходимо да доказвам чутото с видяното със съответния видеоклип , държа да Ви уведомя, че всичко което съм написал за Орфеевото коприварче, се отнася за реално обитаващ вид в споменатата територия, носещ необходимите белези на същата птица :cool:
woodlark
потребител
потребител
 
Мнения: 224
Регистриран на: Сря Мар 27, 2013 11:14 am

Re: Въпрос за обучение

Мнениеот woodlark » Съб Май 25, 2013 9:09 pm

akademika, предвид изключителния му опит в промишленото улавяне на диви птици с цел уловът да е нещо като средство за оцеляване, ми напомня любимия ми филм "На всеки километър" :cool:
woodlark
потребител
потребител
 
Мнения: 224
Регистриран на: Сря Мар 27, 2013 11:14 am

Re: Въпрос за обучение

Мнениеот woodlark » Съб Май 25, 2013 9:32 pm

nightingale, радвам се, че си станал комендант на форума :drinks:
woodlark
потребител
потребител
 
Мнения: 224
Регистриран на: Сря Мар 27, 2013 11:14 am

Re: Въпрос за обучение

Мнениеот akademika » Нед Май 26, 2013 10:23 am

woodlark написа:Тъй като не сметнах за необходимо да доказвам чутото с видяното със съответния видеоклип , държа да Ви уведомя, че всичко което съм написал за Орфеевото коприварче, се отнася за реално обитаващ вид в споменатата територия, носещ необходимите белези на същата птица :cool:

Не знам как сте толкова сигурен че сте видели точно този вид птица , като се има предвид че нито сте гледали такава птица до сега нито сте я срещали често в природата . И хората от Орнитоцентралата към БАН не биха били толкова сигурни за вида на такава птица без да са я хванали и определили правилно . А относно пеенето на този вид коприварче въобще не се доближава до канарите орфей . Приликата е само името :D как може да сравнявате бедната песен на орфеевото коприварче с разнообразната подобна на присмехулник песен на канарите орфей . Явно работата е като със :тъпочовките ,червените чинки и др. във форума пишат много по-големи специалисти в областта на канарите орфей и от тях може да получите по-точен и изчерпателен отговор за песента . А що се касае за филми на вас бих ви препоръчал един Финландски филм който е любим на много хора от форума явно ще е ви хареса и на вас :D
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Въпрос за обучение

Мнениеот nightingale » Нед Май 26, 2013 7:14 pm

woodlark написа:nightingale, радвам се, че си станал комендант на форума :drinks:

И на теб честит нов ник. :drinks:
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Въпрос за обучение

Мнениеот woodlark » Нед Май 26, 2013 8:17 pm

Благодарство, не, ами, :cool: още как
woodlark
потребител
потребител
 
Мнения: 224
Регистриран на: Сря Мар 27, 2013 11:14 am

Re: Въпрос за обучение

Мнениеот slona67 » Вто Май 28, 2013 12:34 pm

И на теб честит нов ник.

Честито и от мен!Сага пък Горска чучулига ли си станал!? :cool:
Аватар
slona67
потребител
потребител
 
Мнения: 429
Регистриран на: Съб Ное 27, 2010 7:07 pm
Местоположение: Някъде в гр.София

Re: Въпрос за обучение

Мнениеот woodlark » Сря Май 29, 2013 7:40 pm

К'во да праиш :?: - от сага на сага и току-виж си станал горска чучулига :cool: Много индианец и много вожд по темата-няма място на тези с гайдите :cool:
woodlark
потребител
потребител
 
Мнения: 224
Регистриран на: Сря Мар 27, 2013 11:14 am

Re: Въпрос за обучение

Мнениеот woodlark » Вто Юни 04, 2013 10:03 pm

От всичко изложено до сега във Форума, най- прав по всички теми е ,или nightingale или akademika. Въпрос на вкус, разбира се :|
woodlark
потребител
потребител
 
Мнения: 224
Регистриран на: Сря Мар 27, 2013 11:14 am

ПредишнаСледваща

Назад към Канарчета

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта