Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Гнездилки, гнездови основи и материал

Модератори: sandan, христо абаджиев

Гнездилки, гнездови основи и материал

Мнениеот fridolina » Чет Юни 05, 2008 4:21 am

Гнездовият период предстои и ще е хубаво, да обменим по малко информация по въпроса.
Аз съм се спряла на варианта вътрешни гнезда. Знам, че външните гнездилки са по-удобни за обслужване, но за мен това си е неоправдано хабене на място между клетките. Все пак се използват не повече от два месеца в годината. :D
Предишните години използвах плетени върбови гнезда, но тази година реших да си купя "по-трайни". Kолебах се между металните "цедки" на TRIXIE:
Изображение

и пластмасовите на Al-Canar
Накрая везните се наклониха в полза на пластмасата. Не че го обичам този материал, 8) но цената, а и възможността да се дезинфекцират бяха решаващи. Сега остава и канарките да ги одобрят. :lol:
Като гнездови материал в началото ползвах нарязан на квадрати 2х2cm бинт или марля.
Миналата година бях с конците на TRIXIE:Изображение ,но нещо канарките не ги харесаха особено. За тази година имам една торба морска трева и смятам да я изпробвам. Гледам обаче, че има и по-дълги и тънки тревички които я държат на топка и се опасявам, с тях да не се "измъкне" цялото гнездо. Дали да не я накълцам на по-къси прачета или няма подобна опасност. :roll: Ще съм благодарна, ако някой който е ползвал сподели.

И още един въпрос - ползвате ли гнездови основи?
Най-добре се виждат в блога на Cédric Courbois - http://www.apdcanari.com/
Изображение
Изображение
Тук не съм виждала да продават, но няма да е проблем, да се изрежат от кокосова вата.
Нямам опит с този материал, дали ще може да се пере? :roll:

христо топа написа:Аз лично използвувам вътрешни гнезда и съм много доволен.Върху пласмасова основа от Пловдивските зашивам тюл от човал за кафе.Колкото е по дебел и груб човала подобре.Сножица изрязвам това което надстърча над основата и се получават спретнати гнезда за многократна употреба.Лесно се шият защото усновите са на дупки.След това поставям за материал накълцани водопроводни калчища на 2 3 сантиметра.При всяко следващо люпило изхвърлям калчищата запирам основата постилам нови калчища и :P .


fridolina написа:Много подходяща основа - благодаря за идеята!
Само не се сещам какви са вътрешните ти гнезда, а може и да не съм ги виждала. :roll: И затуй започвам да подозирам, че са по-хубави от моите. Чуждата кокошка - гъска. :lol:


христо топа написа:По професия съм дърводелец и всичките ми мътилници са дървени .Основите закачам върху толени скоби.Така родителите когато хранят могат да обикалят гнездото отвсякаде и хранят по равномерно.Съжелявам че нямам техническа възможност да ги покажа във форума.


fridolina написа:
христо топа написа:Така родителите когато хранят могат да обикалят гнездото отвсякаде и хранят по равномерно.
Виж това предимство на вътрешните гнезда не съм го осъзнавала, въпреки че съм ги наблюдавала, как хранят от различни страни.

христо топа написа:Съжелявам че нямам техническа възможност да ги покажа във форума.
ZaZiUiLo сигурно съжалява още повече, :lol: тази година е решил сам да прави мътилници, при това точно от дърво. Предполагам вече си е измислил конструкцията, но нямаше да е зле, да види и твоите.


ZaZiUiLo написа:
ZaZiUiLo сигурно съжалява още повече, :lol: тази година е решил сам да прави мътилници, при това точно от дърво. Предполагам вече си е измислил конструкцията, но нямаше да е зле, да види и твоите.
Ами да... Би било много добре да видя готови модели :) :) :).... Но след като направя своите и ако са сполучливи ще сложим размерите тук... Заедно със снимки :) .


todpetrov написа:Здравей те ,
ето ме и мен :) , аз използвам външни и много ясно ще подкрепя тях :) , а и клетките сами малки няма как! Пробвах едната година с вътрешни но не се получи . Чесно казано Христо ,ако мога така да ви наричам естественно ,не съм наблюдавал, как хранят вътре :( . Мой те и така се справят много добре ! По принцип са големи диваци , и няма как аз като отворя клетката само и те откачат :) диви но и аз така ги искам :) ... Мисля да опитам и твоя метод с чувала от кафе :) само да намеря от някъде предполагам ,че нетрябва да са употребявани :(? аз днес събрах 2 двойки ,:) оказа се ,че във волиерата при женските е имало един мъжки :) и при мъжките който нямаше да ползвам една женска , и така тази година най - рано събирам :) да само 2 двойки , а и те са се хареса ли . Най - интересното проверявам как са по родословие и нищо общо и при двете двойки ,като се има на предвид ,че мъжкара който бе при женските от 8 женски 5 са му сестри :). и така днес даже и гнездо сложиш на едната двойка . Е да аз пилета няма да чакам защото още е много студено ,а аз не отоплявам стаята !!!!!


fridolina написа:Ето какви гнездови основи си спретнах от кокосова тапицерска вложка:

Изображение

Изображение

Изображение


todpetrov написа:Браво fridolina , много ми допада този вареант.
Само незнам от къде да си набавя материала !


fridolina написа:Купих я от един склад където продават дунапрени и разни подобни материали за мебели и матраци, но предполагам, че ще я има и в магазините за дамаски. Продава се на лист с размери 130cm х 190cm. Тази е с дебелина 1cm. Има и 3cm, но е много дебелa.


христо топа написа:Смятам че решението е перфектно.Ще разправяте после дали и на пилците им е кеф.


fridolina написа:Екстра е! Приеха го веднага, а имах леки опасения, да не почнат да чоплят нишките. Директно тръгнаха да строят върху кокосовата основа.
Ето произведенията на две канарки. Малко са ексцентрични (вместо концентрични :D) ама са перфектни в сравнение с миналогодишните.
Изображение
Изображение


todpetrov написа:Елена може ли малко снимки с излщпени малки в знездата и по отрасна ли ?
:)


fridolina написа:Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


todpetrov написа:Мали страхотни са :) Елен СУПЕР пилета :) браво и като гледам няма слабо люпило :) и двете двойки по 4 малки :) браво за малките мозайки :)
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот DeizYyY » Съб Юни 14, 2008 9:31 am

Ауу, Супер са! :lol: На мен винаги като ми снесат яйца и после си ги чупят.. :?
DeizYyY
потребител
потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Юни 13, 2008 1:49 pm
Местоположение: Перник

Мнениеот fridolina » Съб Юни 14, 2008 3:55 pm

Кой ги чупи - мъжкият или женската?
Добре е като женската снесе третото яйце, ако мъжкият е агресивен, да го отделиш в друга клетка, като я сложиш наблизо, че да могат да се виждат. Така женската ще може спокойно, да легне да мъти. Като се излюпят малките, можеш да го върнеш, да помага за изхранването им.
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот DeizYyY » Нед Юни 15, 2008 10:27 am

Женската ги чупи, благодаря за съвета.. ще го знам за следващият път :)
DeizYyY
потребител
потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Юни 13, 2008 1:49 pm
Местоположение: Перник

:0

Мнениеот Reconnect » Пон Мар 23, 2009 8:39 pm

fridolina, какъв е материала който си използвала върхо кокосовата подложка и от каде може да се намери ? :)
Аватар
Reconnect
потребител
потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 6:47 pm
Местоположение: Поморие

Re: Гнездилки, гнездови основи и материал

Мнениеот Paulina » Вто Мар 24, 2009 3:50 am

["fridolina"]Гнездовият период предстои и ще е хубаво, да обменим по малко информация по въпроса.
Аз съм се спряла на варианта вътрешни гнезда. Знам, че външните гнездилки са по-удобни за обслужване, но за мен това си е неоправдано хабене на място между клетките. Все пак се използват не повече от два месеца в годината. :D
Предишните години използвах плетени върбови гнезда, но тази година реших да си купя "по-трайни". Kолебах се между металните "цедки" на TRIXIE:


Виж тази страница , само като идея , гнездилките се закачат отвън и отпред ( разбира се , само затворените ) :D и не заемат място между клетките .

Цените не са реални , така , че не се плаши .

http://www.hood.de/kategorie/13890/kanariennester.htm
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Re: Гнездилки, гнездови основи и материал

Мнениеот sandan » Вто Мар 24, 2009 5:46 pm

Aз използвах външни гнездилки преди време като тези на снимките които си показала .Предимството им е че не заемат място в клетката и са лесни за обслужване . За мен имат три недостатъка ,единия е че след година две ръждясват и трябва да се купуват нови ( а 200 гнездилки е скъпичко ) .Втория недостатък е че трудно се мият металните им части и третия недостатък им е че малките като поодраснат се стремят да се изхождат извън гнездото и всяка сутрин пода пред клетките ми беше в окаяно състояние .
Сега ползвам вътрешни изцяло пластмасови и съм много доволен .Недостатъка им е че заемат място и трябва да се вадят от клетката при всяка манипулация с малките .Това обаче го отчитам донякъде и като плюс ,защото колкото по -малко пипам в гнездото ,толкова по-малко поразии правя :lol:
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот Paulina » Вто Мар 24, 2009 6:29 pm

Да , имаш право , 200 гнездилки са тежки за джоба ! Аз не въдя в такива размери , затова и мисленето ми е по -" мъничко " :arrow: на мен ми трябват 20 :D
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Мнениеот Alessandro10 » Вто Мар 24, 2009 6:41 pm

Изображение-Аз използвам външни пластмасови които са закрити от всякъде.Според мен недостатъка на тези гнездилки е 4е вътре става мазало ако има повече пилета.От друга страна е добре че не падат от гнездилката а излизат чак като поодраснат малко.материала вътре е от кокос и слама Изображение Изображение
Alessandro10
 

Мнениеот sandan » Вто Мар 24, 2009 9:40 pm

Paulina написа:Да , имаш право , 200 гнездилки са тежки за джоба ! Аз не въдя в такива размери , затова и мисленето ми е по -" мъничко " :arrow: на мен ми трябват 20 :D


За мен решаващия фактор да ги махна беше постоянната нужда да чистя изпражнения по земята.
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот Валентин » Сря Май 06, 2009 2:24 pm

Смятам че тук е мястото да попитам.Имам гнездо Таупо,вътрешно е.Но проблема ми е че близките 2 дена няма да мога да отида в града и следователно няма да имам материал за него.Искам да попитам какъв материал мога да им сложа за да свиват в гнездото?Имам обикновенни калчища но незнам как трябва да са сложени и къде.Ако може някой да обясни колко дълги трябва да бъдат парченцата от калчищата или от нещо друго което мога да измайсторя ще съм много благодарен.
A human and a dog Friends always
Аватар
Валентин
потребител
потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 1:58 pm
Местоположение: Бургас,Крайморие

Мнениеот todpetrov » Сря Май 06, 2009 4:44 pm

малко сухо сено и калчището на 2-3 см мисля че няма да имаш проблем след това като го по оформят от една дамска превръзка за бременни вадиш от вътрешното а за едно глездо и обикновенна тънка превръзка ще ти свърши работа
todpetrov
потребител
потребител
 
Мнения: 502
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 1:26 am
Местоположение: Добрич

Следваща

Назад към Развъждане

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта