Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Подготовка на птиците за размножаване

Модератори: sandan, христо абаджиев

Подготовка на птиците за размножаване

Мнениеот sandan » Чет Яну 08, 2009 9:35 pm

За тези които ще пускат птиците си края на февруари и началото на март вече е време да помислят за подготовка на мъжките :wink:

Изображение
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот христо абаджиев » Чет Яну 08, 2009 11:45 pm

Аз вече съм готов с първите покълнеци от шафран репко и нигер.Всичко по отделно.Вчера наредих и кутиите на поините лутина бурката и туркоазовите неофеми.
христо абаджиев
Модератор
Модератор
 
Мнения: 248
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 11:04 pm
Местоположение: Казанлък

Мнениеот sandan » Чет Яну 08, 2009 11:52 pm

христо абаджиев написа:Аз вече съм готов с първите покълнеци от шафран репко и нигер.Всичко по отделно.Вчера наредих и кутиите на поините лутина бурката и туркоазовите неофеми.

И аз ги почнах преди 2 седмици :D
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот fridolina » Пет Яну 09, 2009 2:33 pm

Емо, мъжките ти разделени ли зимуват или ги разделяш със започване на подготовката им?
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот sandan » Пет Яну 09, 2009 10:50 pm

fridolina написа:Емо, мъжките ти разделени ли зимуват или ги разделяш със започване на подготовката им?

След края на развъдния сезон ги пускам във волиери ,където остават до подготовката за новия сезон.Най - често около 26.12. ги отделям и започвам подготовката.
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот Dr. Velev » Съб Яну 10, 2009 12:51 am

За съжаление при нас е люта зима , но пуйката от Вальо и виното от бабата на Гери успокояват нетърпението за пускане на любимите птици .Изображение
Изображение
Изображение
Стефчо вероятно се завръща в хобито .
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот perta » Съб Яну 10, 2009 6:55 pm

sandan написа:
христо абаджиев написа:Аз вече съм готов с първите покълнеци от шафран репко и нигер.Всичко по отделно.Вчера наредих и кутиите на поините лутина бурката и туркоазовите неофеми.

И аз ги почнах преди 2 седмици :D


Искам да попитам покънеците по това време колко често ги давате? Аз също ги започнах и ги давам 3 дни, защото за толкова стигат тези, които зареждам, после 3 дни не давам, докато станат новите, не знам става ли така... :roll:
...докъде ли не стигат хората в стремежа да си осмислят някак живота.
Аватар
perta
потребител
потребител
 
Мнения: 339
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 10:47 pm

Мнениеот христо абаджиев » Съб Яну 10, 2009 7:33 pm

От 5 човека 50 акъла.Даваи им покълнеците както ти е удобно.Важното е едно .Почни първо с мъжките а женските след 20тина дена по късно.Преди давам ас на мъжките па си викам горките моми я и аз и на тях да дам да не им стане нещо.И после яицата празни. :lol: :lol: :lol:
христо абаджиев
Модератор
Модератор
 
Мнения: 248
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 11:04 pm
Местоположение: Казанлък

Мнениеот Dr. Velev » Съб Яну 10, 2009 11:24 pm

Чували ли сте за кус-кус , който се дава на канарите . Работя по тази схема от три години . Разбира се не съм го измислил аз . За първи път метода го срещнах в книгата на една американка ЛИНДА ХОГАН .Нейните материали са насочени напълно към практиката на отглеждане на канарчета. Написана е много достъпно . Кнгета ми е подарък от един американски колега ZAHARIEV VAKLIN = Та на въпроса кус-куса се сварява 10минути , водата се отлива . Ако оцветявате птиците слагате оцветителя , който прекрасно се разстваря и попива в зрънцата . Към този кус кус прибавям 1/2 от яйчната смеса CE DE ,ORLUKS или друго. Към тази смес добавям витамини , пробиотици и всички други илачи .
След което поставям за 1/2 кг. общо мека храна - една супена лъжица соево олио , още по добре е сусамово , ленено,оризово или орехово /доста скъпо е ,но вече го има / През развъдния сезон в сухата яйчна смеска прибавям и твърдо сварено яйце , което смилам със сухата субстанция в миксер/ Птиците прекрасно приемат кус-куса - лесно смилаема въглехидратна храна , даваща енергия на птиците . Покълнатите семена добавям в тази готова микс храна 1/4 от нейния обем. С това захранвам птиците в подготвителния период и след това по време на размножаването . Докато мътят женските силно редуцирам меката храна , за да незатлъстяват . След като веднъж птиците свикнат с кус-куса , който им става любим , чрез него давам разни витамини , лекарства и "магии ". Не ги добавайте "М" когато женските хранят , защото променят вкуса и може да стане фал с малките . Добавям и нещо друго , което научих от Световното в Блгия.
Спирулина - прочетете в Гугал.
Миналата година имаши вносен кус-кус , който не се налага да се вари /внос от Иван Хасково / той е скъп 8 лв./ беше/ . Кус- куса в скъпите маркети достига 3 лв и нещо килограма . Купувам го на малки разфасовки , най -добър е италианския ,след това гръцкия , и после , лицензирания български .

Какво то знам ще ви го кажа защото мразя монополистите , които се правят на важни и велики , а в същност са комплексари .
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот христо абаджиев » Нед Яну 11, 2009 12:51 am

Една вметка към поста на др.Велев.Не правете конпромис с български кус кус защото зрънцата се слепват и се губи ефекта.
христо абаджиев
Модератор
Модератор
 
Мнения: 248
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 11:04 pm
Местоположение: Казанлък

Мнениеот perta » Нед Яну 11, 2009 11:15 am

Dr. Velev написа:Чували ли сте за кус-кус , който се дава на канарите . Работя по тази схема от три години . Разбира се не съм го измислил аз . За първи път метода го срещнах в книгата на една американка ЛИНДА ХОГАН .Нейните материали са насочени напълно към практиката на отглеждане на канарчета. Написана е много достъпно . Кнгета ми е подарък от един американски колега ZAHARIEV VAKLIN = Та на въпроса кус-куса се сварява 10минути , водата се отлива . Ако оцветявате птиците слагате оцветителя , който прекрасно се разстваря и попива в зрънцата . Към този кус кус прибавям 1/2 от яйчната смеса CE DE ,ORLUKS или друго. Към тази смес добавям витамини , пробиотици и всички други илачи .
След което поставям за 1/2 кг. общо мека храна - една супена лъжица соево олио , още по добре е сусамово , ленено,оризово или орехово /доста скъпо е ,но вече го има / През развъдния сезон в сухата яйчна смеска прибавям и твърдо сварено яйце , което смилам със сухата субстанция в миксер/ Птиците прекрасно приемат кус-куса - лесно смилаема въглехидратна храна , даваща енергия на птиците . Покълнатите семена добавям в тази готова микс храна 1/4 от нейния обем. С това захранвам птиците в подготвителния период и след това по време на размножаването . Докато мътят женските силно редуцирам меката храна , за да незатлъстяват . След като веднъж птиците свикнат с кус-куса , който им става любим , чрез него давам разни витамини , лекарства и "магии ". Не ги добавайте "М" когато женските хранят , защото променят вкуса и може да стане фал с малките . Добавям и нещо друго , което научих от Световното в Блгия.
Спирулина - прочетете в Гугал.
Миналата година имаши вносен кус-кус , който не се налага да се вари /внос от Иван Хасково / той е скъп 8 лв./ беше/ . Кус- куса в скъпите маркети достига 3 лв и нещо килограма . Купувам го на малки разфасовки , най -добър е италианския ,след това гръцкия , и после , лицензирания български .

Какво то знам ще ви го кажа защото мразя монополистите , които се правят на важни и велики , а в същност са комплексари .


Много интересно звучи, но приготвянето не отнема ли ужасно много време? :D
Освен ако не може да се забърка веднъж седмично и да стои в хладилника, но пък се съмнявам, че се запазват всички хранителни съставки... :?
...докъде ли не стигат хората в стремежа да си осмислят някак живота.
Аватар
perta
потребител
потребител
 
Мнения: 339
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 10:47 pm

Мнениеот Dr. Velev » Нед Яну 11, 2009 5:34 pm

Развъден сезон2009
Подготовката започва от зимния период
Разделяне на мъжките птици от женските
Това става в началото на декември предишната година
Мъжките са в отделни клетки – размножителните
Женските в друго помещение в малки волиерки на по –студено 5-8градуса
Профилактични мероприятия
Борба с акари ИВЕРМЕКТИН
Профилактика Тилозин , Фуразилидон Авиозан бактерийни чревни и дихателни заболявания
Профилактиката се провежда успоредно на мъжките и женските
Хранене през подготвителния период
Семена / Орлукс зимна / Кус кус Спиролина
Палети 2 пъти седмично
Суха яйчна 1 път седмично при температура над 12 градуса

Подготовкана мъжките канари
Увеличаване на светлинния ден с 30 минути всяка седмица от
15 януари
Денят се увеличава за сметка на залеза

Подготовка на женските канари
Светлинния двен е естествен до
15 февруари
Промени в храненето на мъжките при подготовка за размножаване
Семенната смеска е Развъдна формула /Орлукс/
Покълнати семена от НИГЕР два пъти в снедмицата .Покънали семена готова смеска съдъжаща пет веда семена.
Мека яйчна храна с добавка на 1 твърдо сварено яйце на 100гр пастучино /Орлукс/ един път седмично, покълнати семена , кус кус
Промяня в храненето на женските при подготовка за размножаване
ОТ 15 февруари
Два пъти седмично пастучино / Орлукс /с 1 твърдо сварено яйце на 100 гр.кус кус , пакълнали семена
Развъдна семенна смеска
Два пъти седмично покълнат нигер

Третиране с медикаменти по време на подготовката за размножаване
В пастучиното на мъжките от
15 януари се поставя Кус -Кус
ФЕРТИЛВИТ / Орлукс/
БИОДИГЕСТ / Орлукс/
ОПТИБРИД
ДИНЕРГОН
Във водата за пиене
МУТАВИТ / Орлукс/
ОЛИГОЗАХАРИДИ / Орлукс/
Третиране с препарати по време на подготвителния период
В пастучиното на ЖЕНСКИТЕ от
15 ФЕВРУАРИ се поставя , кус кус , миксо от ленено , соево , и оризово олио
ФЕРТИЛВИТ / Орлукс/
БИОДИГЕСТ / Орлукс/
ОПТИБРИД
Във водата за пиене
МУТАВИТ / Орлукс/
ОЛИГОЗАХАРИДИ / Орлукс/
Последна промяна Dr. Velev на Пет Яну 23, 2009 1:20 am, променена общо 2 пъти
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Следваща

Назад към Развъждане

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта