Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


конкурс малиноа Ст.Загора 2009

Модератори: sandan, христо абаджиев

Конкурс Малиноа-Ст. Загора

Мнениеот trush » Чет Дек 31, 2009 7:16 pm

Колеги, представете си, че са нашите птици са наши арбитри в какъвто и да е конкурс-кое наше качество те биха ни простили??? Желая на всички весело посрещане на новата година и сбъдване и на най-смелите мечти!!!
trush
бан
бан
 
Мнения: 489
Регистриран на: Нед Сеп 13, 2009 10:46 am
Местоположение: Бургас

Мнениеот sandan » Съб Яну 02, 2010 11:32 am

Още малко снимки

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот todpetrov » Вто Яну 05, 2010 8:05 pm

Емо жалко че само ти както винаги си репортер номер 1 , но този път ти е изневерила техниката и трябва да се задоволим с по - малко инфо. И да иска човек да си купи waterslager няма , какво да чуе :wink: .
Сега ще кажа една истина всеки ще каже идвай да чуеш и ще вземеш ............. човек се навива и тръгва от единият край на България и какво ами виж мой този е много добър сега вече струва 400 лв , но все пак имам е тук за теб едни за начало стават да те откажат от waterslager :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: и сега :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks:
И успех на всички колеги много здраве и много пилета в ятата от мен .
Искам да пожелая и повече клипове на ваterslager от българска страна.
todpetrov
потребител
потребител
 
Мнения: 502
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 1:26 am
Местоположение: Добрич

Мнениеот doctora » Вто Яну 05, 2010 9:39 pm

Птици се продават не само в България. Щом не му харесва да отиде в Белгия, Италия и т.н.
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Мнениеот todpetrov » Сря Яну 06, 2010 10:45 am

Докторе прав сте , но не е ли по - хубаво двама трима човека да поддържат примерно твоята линия , и когато има повече чифтове от една линия ще има и повече пилета и след това много по голям избор за поддържането на две три ята от една линия канари . Сега ще кажа и опасението ми ,че няма да се намерят лоялни хора , който да го направят :cry: защото според мен ще е най - добре тези хора да разменят първо пилета за основните ята и след това да продават след като се е направил вече подбора , а не някой от тях да стане шампион и да си каже ебал съм ви аз съм човека спасявайте се и мисля ,че и вие се притеснявате от това ,защото от разговора и отношението ви към мен преди 4 години си мисля ,че сте много свестен човек , но просто опарването ви с т******те вие направило много по предпазлив и резервиран към хората :think: от мен успех и дано да успея един ден да имам от вашата линия малиноа от тази , която да кажете Тоше дай ми два канара и да знаете ,че все едно са вадени от вас да няма разлика в качеството , а ако са и по - добри ще откача от радост ,че не съм ви изложил :)
todpetrov
потребител
потребител
 
Мнения: 502
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 1:26 am
Местоположение: Добрич

До д-р Христов

Мнениеот ivelinsky » Пон Яну 11, 2010 3:03 pm

Докторе , първо Честита нова година и успехи през 2010г.
Искам да Ви благодаря за доброто пиле , което ми дадохте . Сега при мен се успокои и пее прекрасно. Но аз все още съм новобранец при тези великолепни канари.
Как изкарахте в Турция ? Ако знаех щях да дойда с Вас, но уви . Ходих в Пловдив да слушам новата порода "Орфей". :D
Но не можа да ми трепне нищо........
Дано имаме успех с класиката... С най-добри пожелания. Успех !
канаровъд
ivelinsky
потребител
потребител
 
Мнения: 107
Регистриран на: Съб Фев 28, 2009 12:11 am
Местоположение: JAMBOL

Мнениеот todpetrov » Пон Фев 22, 2010 8:01 am

Никой няма да събере кураж да качи клипове на малиноата в България е Емо качи но те не били толкова добри е тогава ето канарите на съдията който съди тази година българските малиноа в Стара Загора да коментираме поне тях [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lFqD_cV_qQM[/youtube]
todpetrov
потребител
потребител
 
Мнения: 502
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 1:26 am
Местоположение: Добрич

Мнениеот Dr. Velev » Пон Мар 08, 2010 3:13 am

ОСНОВИ ЗА УНАСЛЕДЯВАНЕТО НА ПЕСЕНТА
Канарчета певци
Текст: Желико Алексич
Превод: Надежда Георгиева

Любителите на канарчета – певци винаги са търсели начини да подобрят качеството на пеенето при отглежданите от тях птици. Основният въпрос, който се поставя тогава е, дали тази песен на канарчето му е по наследство или не. Мненията в тази насока са били винаги различни: от теорията, че пеенето не се наследява, а се учи от предложени упражнения, до диаметрално противополож-ната теория, че песента при канарчето се получава изключително по наследство. Третата теория, която е и най-приемлива, е тази, според която качеството на песента при канарчето се наследява, но не бива да се изключи и факторът “влияние на средата“, т.н. учене на поединични части.
За да бъде певческото канарче признато като раса –основнният, главен дял от пеенето му трябва да бъде получен по наследство.
Сега се появяват два въпроса за размишление:
А/ след като пеенето се унаследява, как става това?
Б/ кой оказва по-голямо влияние върху качеството на наследеното пеене – мъжкият или женският родител?
Канарчето има 42 хромозома – 21 двойки. Хромозомите са тези, които дават генетичния код, според който се решава всичко, включително и пеенето. На скицата в дясно е показано схематично как изглеждат двойките хромозоми.
Както се вижда на скицата, гените са означени с малки и големи букви, при което с големите букви са означени доминантните, а с малките - рецесивните особености. Половите клетки на мъжкия /сперматозоидите/ и на женската /яйцеклетката/ имат еднакъв хаплоиден брой хромозоми, значи по 21. Комплектният брой хромозоми – 42, т.н. диплоиден брой се получава от сливането на половите мъжки и женски клетки.
В следващия пример ще покажем само демонстративно, какви комбинации могат да се получат например при комбинирането на три различни двойки хромозоми.Така например :

-ген “А” за пеене с отворен клюн
-ген “а” за пеене със затворен клюн
-ген “В” за пеене с високи тонове
-ген “в” за пеене с ниски тонове (дълбоки)
-ген “С” за непрекъснато пеене (ролада)
-ген “с” за прекъснато пеене (диво)
Възможните комбинации ще проследим в следващата диаграма:

От показаната таблица може да се види, че вероятността да се получи птица с генетичен код “ааВвСс”е 4/64 или 1 /16. Ако погледним вероятността да получим птица с всички рецесивни особености “ааввсс” можем да видим, че тя възлиза на 1/16. Още веднъж повтарям, че се отнася само за демонстрация на унаследяването на единични характерни особености, защото не трябва да се забравя, че канарчето има 21 хромозомни двойки, а ние в своя пример се позовахме само на 3 двойки хромозоми .
С разбирането на генетиката можем да си облекчим работата, в смисъл да направляваме качеството на унаследените черти на отглежданите от нас птици. Първа стъпка в тази посока е разбирането как, коя черта /конкретно при канареното пеене/ се унаследява доминантно или рецесивно.
Между любителите на певчески канарчета, често се водят полемики около това, кой от родителите има по-голям принос, по-голямо влияние върху формирането на качеството на унаследеното пеене. Мненията доста се различават. От една страна имаме старото схващане, че влиянието на женската е по-голямо и че тя има решаващо значение за пеенето на потомците /според някои автори делът на женската е 60 %, дори и по-голям/. Това мнение е основано главно на това, че женската е за любителите една мистерия и защото при размножаването се използват най-добрите мъжкари, а резултатът не винаги е този, който се очаква.
Единственият правилен начен е да се чуе песента на канарчето. За съжаление женските нямат възможност да покажат своя генетичен код като мъжките - чрез пеене.
От друга страна, имаме едно чисто научно схващане на генетиката, където е ясно, че и двамата родители дават еднакъв брои гени, което означава, че тяхното влияние върху наследсвеността е еднакво.Тук също не би трябвало да забравяме фактора “влияние на околната среда“.
Сега, сам по себе си изпъква въпросът за избора на родителските двойки. Да се избере мъжкият не е голям проблем: той пее и тази своя песен би трябвало да предаде на потомството си. Проблемът е да се избере женската, предвид на генетичния й потенциал. Някои правят този избор на основа на женското отговаряне, обаче, то може да покаже само “цвета” на гласа, тембърът който тя има /което означава, че този цвят на гласа би трябвало да предаде и на потомството си/.
Избирането на женската според това как пеят нейните рожденни братя е най-разпространеният сега метод между любителите канаровъди, но и тук няма гаранция как и защо? Да вземем следващия пример: една женска е имала две люпила с по четири пиленца и крайният резултат са 4 млади женски и 4 млади мъжки, като само един от тези 4 мъжки е много добър певец. Вероятността е такава, че само едно от четирите женски има “добър” генетичен код, който ще даде голям процент добри мъжки. Останалите три женски пиленца могат понякога да дадат добър мъжки, какъвто е техният баща, но с много по-малък процент вероятност. Това е основанието, заради което е рисковано да се използва само една женска за разплод. Най-добре е да се използват две сестри, които имат баща с доказани добри певчески умения.
Това са само началните забележки около това, как пеенето се наследява. На самите любители е оставен изборът да решат как да постъпят, кой тип да предпочетат - дали доминантно или рецесивно.
Проблемът е и в това, че трябва време, т.е. трябва да се изчака птицата да “пропее“, а това е почти цяла година преди да се разбере какво се е получило. Още повече, ако се окаже, че изборът на двойките не е бил адекватен, тогава тази година ще се окаже хвърлена на вятъра. Но може би точно в тази неизвестност се състои част от предизвикателството и удоволствието, което ни носи отглеждането на канарчетата – певци, обаче все пак нашата цел във всеки случай е недоглеждането и неизвестността да са колкото може по-малко.
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

След много приказки нещо съществено

Мнениеот todpetrov » Нед Апр 04, 2010 11:02 pm

Е това се казва помощ информация и точно и правилно развитие на една тема с подобни преводи на тези статий само така ,че напредва ме поне теотетично младите почитатели на това хоби :| Поздрави за всички както за автора така за преводача и човекът поставил поста на място лесно за информиране :)
todpetrov
потребител
потребител
 
Мнения: 502
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 1:26 am
Местоположение: Добрич

Предишна

Назад към Певчески канари

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта

cron