Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


певческо канарче клас ОРФЕЙ

Модератори: sandan, христо абаджиев

певческо канарче клас ОРФЕЙ

Мнениеот shikata » Пет Яну 01, 2010 8:36 pm

Това е записа на премираната на 1 място птица от регионалния конкурс в Асеновград.Разделил съм го на 3 части понеже YouTube не позволяват качване на видео над 10 минути

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=S25khi8-G9s[/youtube][youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sjJFRUuTuzE[/youtube][youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UqTbPxs3vcI[/youtube]
Изображение
Аватар
shikata
админ
админ
 
Мнения: 1069
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 9:06 pm

Певческо канарче Орфей

Мнениеот trush » Пет Яну 01, 2010 9:56 pm

Колеги, птицата, която благодарение труда на Shikata видях и чух, е добър имровизатор на славеевите фрагменти от компилацията- Стандарт за песента на канарчето Орфей, като трудната и доста рядко изпълнявана вариация от авлига за това канарче не е проблем. Но липсва синигерът и горската чучулига, а в прехода от една към друга строфа понякога се чуват не особено приятни мотиви от типичната канарена песен Впрочем, почти е доказано, че птици, изпълняващи високата октава на синигера и горската чучулига трудно се справят по-ниcката октава на славея и обратно. Но въпреки тези забележки премираната птица за мен е един забележителен виртуоз и заслужава аплодисменти!
trush
бан
бан
 
Мнения: 489
Регистриран на: Нед Сеп 13, 2009 10:46 am
Местоположение: Бургас

Мнениеот nightingale » Пет Яну 01, 2010 10:28 pm

Интересно. Горската чучолига е по- лесна за изпълнение от трелата на авлигата. Абсолютна импровизация по фиша в който фиш( защото има и други) мисля, че липсват трелите на синигерът и чучолигата. Аплодисменти .Птицата наистина е добра. :|
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

отговор

Мнениеот Христо Чакмаков » Съб Яну 02, 2010 3:20 pm

Искам да изкажа моята лична благодарност на Румен,за оказаната ми помощ по пускането на записа от нашият Регионален конкурс.Смятаме,че и от останалите вече проведени Регионални конкурси е добре да се пуснат записи и да се чуят и видят поне тези,които са първенци или птици които печелят квоти за Националният.Добре е хора който не са могли по различни причини да присъстват на даден конкурс,да имат възможност да чуят птиците и да имаме възможност да се повдигне дискусия / в добрият смисъл и тон /.В нашият клуб има млади момчета които тази година участваха за 1 година и имаха добри резултати.Ако имате желание,ще ви кача и фиша на тази птица.

ЧЕСТИТА НОВА 2010 год. желая на всички много здраве,късмет,щастие и успешен развъден сезон.
Христо Чакмаков
потребител
потребител
 
Мнения: 210
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 8:51 pm
Местоположение: Асеновград

Re: певческо канарче клас ОРФЕЙ

Мнениеот NG11 » Съб Яну 02, 2010 9:41 pm

shikata написа:Това е записа на премираната на 1 място птица от регионалния конкурс в Асеновград.

Записът е направен от разстояние 4-5 метра до птицата и това до голяма степен е повлияло на неговото качество – чуват се доста странични шумове и не толкова ясно самото изпълнение. Аз имах удоволствието да прослушам птицата на живо и смея да твърдя, че то беше впечатляващо.

Преглеждайки записките, които съм си водил при оценяването мога да споделя следните наблюдения относно изпълнението:

СПИ-СПИ-ЧИЧИ-КОКОЧИ-8ТОЧКИ-ЦЯЛОСТНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЕЛОДИЯТА, НАКАЗАНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КОКОЧИ КАТО КОКОДЖИ

ТИК-ТРИК-КОХЯ-КОХЯ-6ТОЧКИ-ИЗПЪЛНЕНИЕ ОТДЕЛНО(НЕСВЪРЗАНО) НА ЧАСТИТЕ КОХЯ-КОХЯ И ТИК-ТРИК. ОЦЕНЕНИ ТИК-ТРИК, КАТО БЛОК ДАВАЩ ПО-ВИСОК БАЛ.

ЗАСМУКВАНЕ-8ТОЧКИ-ЦЯЛОСТНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЕЛОДИЯТА, НАКАЗАНИЕ ЗА НЕДОДТАТЪЧЕН ЗАСМУКВАЩ ЕФЕКТ В ПЪРВАТА ЧАСТ

ЛАБАДЖИ-ЛАБАДЖИ- ДЖОР-ДЖОР-6ТОЧКИ-ЦЯЛОСТНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЕЛОДИЯТА С ДОБЪР АКЦЕНТ НА ВСИЧКИ НЕЙНИ КОМПОНЕНТИ

ФИСКО-ФИСКО-ДЖОР-ДЖОР-5ТОЧКИ-ЦЯЛОСТНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЕЛОДИЯТА

СПИ-СПИ-ГОЧИ-ГОЧИ-5ТОЧКИ-ЦЯЛОСТНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЕЛОДИЯТА, НАКАЗАНИЕ ОТ 1ТОЧКА НА СПИ-СПИ –ПРЕКАЛЕНО СИЛНО ЧУЧУЛИГОВО ЗВУЧЕНЕ

ТИХО-ТИХО-ТАК-ТАК-6ТОЧКИ-ЦЯЛОСТНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЕЛОДИЯТА С ДОБЪР АКЦЕНТ НА ВСИЧКИ НЕЙНИ КОМПОНЕНТИ

И-КЪР, И-КЪР-5ТОЧКИ-ЦЯЛОСТНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЕЛОДИЯТА, НАКАЗАНИЕ ЗА ДЪЛЪГ КЪР-Р-Р-Р

ЧИЧО-ПЕЙ, ЧИЧО-ПЕЙ-4ТОЧКИ-ЧАСТИЧНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЕЛОДИЯТА ЧИЧО-ПЕЙ, ЧИЧО С НИСКА АМПЛИТУДА

ГОРСКА ЧУЧУЛИГА – МЕЛОДИЯТА НЕ Е ИЗПЪЛНЕНА ОТ ПТИЦАТА ЗА ВРЕМЕТО НА ОЦЕНЯВАНЕ

ЧИЧИ-ПЪР, ЧИЧИ-ПЪР – МЕЛОДИЯТА НЕ Е ИЗПЪЛНЕНА ОТ ПТИЦАТА ЗА ВРЕМЕТО НА ОЦЕНЯВАНЕ. ПТИЦАТА ЗАГАТНА САМО ЧАСТТА ЧИЧИ, НО НЕДОСТАТЪЧНО ЯСНО ЗА ДА БЪДЕ ТОЧКУВАНА

АВЛИГА-6ТОЧКИ-ЦЯЛОСТНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЕЛОДИЯТА С ДОБЪР АКЦЕНТ НА ВСИЧКИ НЕЙНИ КОМПОНЕНТИ И ДОПЪЛНИТЕЛНО ПОДЧЕРТАН ЕХО ЕФЕКТ.

ФИГАРО, ФИГАРО-3ТОЧКИ-ЦЯЛОСТНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЕЛОДИЯТА С ДОБРЕ ПОДЧЕРТАНО ФИ. ЧЕСТО ДОПУСКАНА ГРЕШКА Е ИЗПЪЛНЕНИЕ С ЧИ Т.Е.ЧИГАРО

КУЧИЯ-КУЧИЯ-3ТОЧКИ-ЦЯЛОСТНО И ОТЧЕТЛИВО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЕЛОДИЯТА

ШПИЛИК-ШПИЛИК-2ТОЧКИ-ЦЯЛОСТНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЕЛОДИЯТА, НЕДОСТАТЪЧНА ЗВУЧНОСТ

ЩУРЕЦ-3ТОЧКИ-ЦЯЛОСТНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЕЛОДИЯТА

ЙОЛИ-ЙОЛИ-3ТОЧКИ-ЦЯЛОСТНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЕЛОДИЯТА

Птицата показа поне 4 свободни (допълнителни) славееви мелодии: ГОРЧИ, И-ЦИБЪР, ВЪЙВАДЖИ И ДВОЙНА ПРЕДСТАВКА ПРЕД ЙОЛИ-ЙОЛИ

Птицата е наказана с 2точки за ролади.

Тембър 3 точки.
Активност 4 точки
Темпо 4 точки

Крайна оценка 87 точки с присъден Клас за качество I-ви.

Честита нова година, здраве и плодовитост на хора и пернати.
Кр. Стойчев
NG11
потребител
потребител
 
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Юли 09, 2008 2:15 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот nightingale » Нед Яну 03, 2010 12:17 am

Не искам да се бъркам в работата на никой от съдиите,нито пък да коментирам работата на когото и да било. Но за 10 минути пеене птицата не трябва ли да изпълни всичките задължителни фрагменти от песента си? Птицата наистина е добра и записът го доказва,но всъщност какъв трябва да бъде стандартът при изпълнението на орфеят. Дължината на песента, редът на строфите , тяхната повторяемост и пр. Виждам че NG11 е специалист в областа и ще се радвам да сподели. А и не само това, ще е интересно да научим нещо за унаследяването на песента, хараненето, евентуалните стандарти при оцветяването и др. при този наистина интересен певец. :drinks:
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Певческо канарче Орфей

Мнениеот trush » Нед Яну 03, 2010 12:52 am

Можем само да благодарим на NG 11 за обстойния анализ на песента на премираната птица, като изтъкна същевременно, че удоволствието при слушането на един изкусен артист-канар ОРФЕЙ не може да се замени със слушането на която и да е певческа порода.
trush
бан
бан
 
Мнения: 489
Регистриран на: Нед Сеп 13, 2009 10:46 am
Местоположение: Бургас

Мнениеот NG11 » Нед Яну 03, 2010 7:20 pm

nightingale написа: Но за 10 минути пеене птицата не трябва ли да изпълни всичките задължителни фрагменти от песента си:

В конкурсите за „Орфей” времето за прослушване е 20 минути. За този период от време птицата трябва да покаже най- доброто, респективно най-лошото от песента си. Когато развъждач подготвя (избира) конкурсна птица той се ръководи от:
1. Броя на мелодиите, които птицата изпълнява.
2. Качеството на изпълнение на мелодиите – пълнота, тембър, темпо.
3. Активността (певливостта) на канара и цялостното темпо на неговата песен.
4. Това дали канара показва целият си репертоар за 20 минути или му е необходимо повече време.
Понятието „задължителни турове” е въведено за да се разграничат тези мелодии от „свободни славееви турове”. „Задължителните турове”, както и евентуално избраните от развъждача „свободните славееви турове” се подават със записа при обучението. В този смисъл не може да се говори за „задължителни фрагменти от песента” на Орфея. Всяка конкурсна птица изпълнява определен набор от мелодии от „задължителните турове” и „свободните славееви турове” – колкото повече и по-качествени, толкова по добре ще е оценен канара.
nightingale написа: всъщност какъв трябва да бъде стандартът при изпълнението на орфеят Дължината на песента, редът на строфите , тяхната повторяемост и пр..:

Тишо, мисля че може да се говори за стандарт и изпълнение поотделно. При Орфея в момента има фиш за оценяване, диск със „задължителните турове” и методика за оценявне.
Относно дължината на песента, редът на строфите , тяхната повторяемост, изисквания няма и мисля, че и при породите певчески канарчета няма.
nightingale написа: А и не само това, ще е интересно да научим нещо за унаследяването на песента, хараненето, евентуалните стандарти при оцветяването и др. при този наистина интересен певец. :drinks:

За унаследяване на песента съвсем естествено не може да се говори. Селекцията е насочена към темпото, тембъра, способността да се възприемат, възпроизвеждат и запазват в песента на канара мелодиите от фиша за оценяване.
Храненето: Всеки развъждач си има собствена схема. Аз прилагам съвсем стандартна схема на хранене с продукти на Orlux:
Семенна смеска Canary Breeding – март-юни и Canaries – през останалото време.Мека храна жълта+бяла смесени. Покълняк – подготовка за размножаване и изхранване на малките.
Не прилагам никакво подтискане на мъжките птици при обучаването посредством храненето.
Кр. Стойчев
NG11
потребител
потребител
 
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Юли 09, 2008 2:15 pm
Местоположение: Sofia

Re: Певческо канарче Орфей

Мнениеот stanil123 » Нед Яну 03, 2010 8:51 pm

trush написа:Колеги, птицата, която благодарение труда на Shikata видях и чух, е добър имровизатор на славеевите фрагменти от компилацията- Стандарт за песента на канарчето Орфей, като трудната и доста рядко изпълнявана вариация от авлига за това канарче не е проблем. Но липсва синигерът и горската чучулига, а в прехода от една към друга строфа понякога се чуват не особено приятни мотиви от типичната канарена песен Впрочем, почти е доказано, че птици, изпълняващи високата октава на синигера и горската чучулига трудно се справят по-ниcката октава на славея и обратно. Но въпреки тези забележки премираната птица за мен е един забележителен виртуоз и заслужава аплодисменти!
Синигерьт не липсва(':nono:').Просто неси го чул.Чичо-пей,Чичо-пей е синигер в задьлжителните турове на канарчето Орфей.Има го в втория(средния)запис,минутата е3;53до3;55 в този интервал. А за доказателствата които твьрдиш(почти)просто малко канарчета Орфей си слушал приятелю (качествени).(':cool:')
Аватар
stanil123
бан
бан
 
Мнения: 127
Регистриран на: Нед Фев 08, 2009 7:32 pm
Местоположение: plovdiv

Певческо канарче Орфей

Мнениеот trush » Нед Яну 03, 2010 9:06 pm

Колеги, когато говорим за унаследяване при т. нар. порода канарчета Орфей в България, всеки уважаващ себе си канаровъд непременно отчита наследствените белези на съешаваните птици, като се акцентира на умствени заложби, тоналност, тембър, "пълнота, активност (певливост), темпо", както сполучливо споменава преди мен NG11. Наследственият фактор е основния двигател в изключително трудната селекция на ОРФЕЙ- не можем да очакваме от произволно чифтосани канарчета чудеса при обучението със СТАНДАРТ ОРФЕЙ. Съвсем иначе ,обаче, стои въпросът с това, че в най-оптималния вариант само 10 от 100 обучавани птици от добре селектирани родители биха били премирани на конкурсите. Но, впрочем, колеги, като изключим HARZ ROLLER и MALINOIS WATERSLAGER за какво унаследяване и още повече за каква порода можем да говорим, когато става въпрос за абсолютното недоразумение на С.О.М.-канарчето TIMBRADO.
trush
бан
бан
 
Мнения: 489
Регистриран на: Нед Сеп 13, 2009 10:46 am
Местоположение: Бургас

Мнениеот stanil123 » Нед Яну 03, 2010 9:12 pm

NG11 написа:
nightingale написа: Но за 10 минути пеене птицата не трябва ли да изпълни всичките задължителни фрагменти от песента си:

В конкурсите за „Орфей” времето за прослушване е 20 минути. За този период от време птицата трябва да покаже най- доброто, респективно най-лошото от песента си. Когато развъждач подготвя (избира) конкурсна птица той се ръководи от:
1. Броя на мелодиите, които птицата изпълнява.
2. Качеството на изпълнение на мелодиите – пълнота, тембър, темпо.
3. Активността (певливостта) на канара и цялостното темпо на неговата песен.
4. Това дали канара показва целият си репертоар за 20 минути или му е необходимо повече време.
Понятието „задължителни турове” е въведено за да се разграничат тези мелодии от „свободни славееви турове”. „Задължителните турове”, както и евентуално избраните от развъждача „свободните славееви турове” се подават със записа при обучението. В този 9смисъл не може да се говори за „задължителни фрагменти от песента” на Орфея. Всяка конкурсна птица изпълнява определен набор от мелодии от „задължителните турове” и „свободните славееви турове” – колкото повече и по-качествени, толкова по добре ще е оценен канара.
nightingale написа: всъщност какъв трябва да бъде стандартът при изпълнението на орфеят Дължината на песента, редът на строфите , тяхната повторяемост и пр..:

Тишо, мисля че може да се говори за стандарт и изпълнение поотделно. При Орфея в момента има фиш за оценяване, диск със „задължителните турове” и методика за оценявне.
Относно дължината на песента, редът на строфите , тяхната повторяемост, изисквания няма и мисля, че и при породите певчески канарчета няма.
nightingale написа: А и не само това, ще е интересно да научим нещо за унаследяването на песента, хараненето, евентуалните стандарти при оцветяването и др. при този наистина интересен певец. :drinks:

За унаследяване на песента съвсем естествено не може да се говори. Селекцията е насочена към темпото, тембъра, способността да се възприемат, възпроизвеждат и запазват в песента на канара мелодиите от фиша за оценяване.
Храненето: Всеки развъждач си има собствена схема. Аз прилагам съвсем стандартна схема на хранене с продукти на Orlux:
Семенна смеска Canary Breeding – март-юни и Canaries – през останалото време.Мека храна жълта+бяла смесени. Покълняк – подготовка за размножаване и изхранване на малките.
Не прилагам никакво подтискане на мъжките птици при обучаването посредством храненето.
Много си изчерпателен NG11.Защо няма повече колеги като теб?Питам се аз?Относно северния славей за 9 точки и синигера който коментираш в предния ти пост мога да ти кажа моето мнение,когато се видим. :drinks:
Аватар
stanil123
бан
бан
 
Мнения: 127
Регистриран на: Нед Фев 08, 2009 7:32 pm
Местоположение: plovdiv

Певческо канарче Орфей

Мнениеот trush » Нед Яну 03, 2010 9:19 pm

За колегата Stanil 123 - Благодаря, синигерът го чух след твоето наистина детективско откритие... И много те моля-без излишни намеци за мерене на атрибутите...
trush
бан
бан
 
Мнения: 489
Регистриран на: Нед Сеп 13, 2009 10:46 am
Местоположение: Бургас

Следваща

Назад към Певчески канари

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта