Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Птици, птички и птиченца

Всичко което се отнася за птиците, но не попада в категориите на другите форуми

Модератори: nikigeen, Serinus

Мнениеот Paulina » Съб Яну 23, 2010 5:04 pm

nightingale написа:Защо си мисля че щъркелът не е годен за продължително летене. Поне от снимката оставам с такова убеждение. За лебедите гледката е съвсем нормална. В Сребърна има стотици от тях а както се очаква през следващите няколко дена температурите ще паднат под 20 градуса.

Да , този щъркел не изглеждаше добре , за разлика от останалите четри .
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Мнениеот nightingale » Съб Яну 23, 2010 5:14 pm

A онея изглеждат добре или са добре. :cool: .. Виж просто искам да те накарам да повярваш на думите ми. (те вече ги изтриха де) ,че здрав щъркел няма да остане в тази геогравска ширина защото добрите хорица му предлагат храна. Както и да е спорът е с минала давност :wink:
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Мнениеот Paulina » Съб Яну 23, 2010 5:37 pm

nightingale написа:A онея изглеждат добре или са добре. :cool: .. Виж просто искам да те накарам да повярваш на думите ми. (те вече ги изтриха де) ,че здрав щъркел няма да остане в тази геогравска ширина защото добрите хорица му предлагат храна. Както и да е спорът е с минала давност :wink:

Според мен е важното , че има кой да се грижи за птиците , независимо от състоянието им .


Изображение

Разбираш ли , че не ги оставят просто така , на произвола на съдбата , а се грижат за тях ! На хранилището имаше даже кофа с прясна вода . Друг е въпросът , че сивите чапли да речем майсторски се възползват от това !

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Мнениеот nightingale » Съб Яну 23, 2010 6:33 pm

Да наистина. Това е чудесно и говори много добре за хората там. Не мисля ,че тук сме по -лоши и ще ги оставим на произвола. Но това не е важно. Важното е защо тези птици са останали а не са отлетели. То и това не е важно всъщност. Обаче ще се радвам да следиш нещата и да ни разказваш за бедстващите щъркели. Интересно ми е как ще се развият нещата за напред.
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Мнениеот yuri » Съб Яну 23, 2010 7:20 pm

Много хора не вярват и отричат еволюционната теория на Дарвин. Но да приемем, че тя е вярна. То няма никакво основание, че еволюцията е спряла в един определен момент и вече животинските видове не еволюират. Факт е и това, че много от представителите на мигриращи видове умират от изтощение по време на миграция. Та вследствие на факта, че има обилно количество храна( в случая описан от Паулина), дали не е възможно това да е еволюционна стъпка. С цел пестене на енергия необходима за прелета. Това е само предположение.
yuri
Модератор
Модератор
 
Мнения: 585
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 6:09 pm

Мнениеот петър » Съб Яну 23, 2010 8:32 pm

Не знам къде го четох,но и в Северна Африка има бели щъркели,които си гнездят на място и не са прелетни.Преди години от тях внесли в Европа и те и техните потомци се твърди,че нямат прелетен инстинкт.
Не можах да намеря едни интересни снимки,които направих в парк в Белгия-сакати щъркели,които имаха гнезда на земята и седяха в тях,но не видях малки или яйца.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот nightingale » Съб Яну 23, 2010 9:13 pm

Всеки знае дори и децата,че голяма част от средноевропейските птици отлитат на юг през зимата. Защо? Предположението,че през зимните месеци няма достатъчно храна е само отчасти вярно. Както вече бях написъл повечето наши птици отлитат преди да е настъпила оскъдицата,когато все още има достатъчна храна. Никоя от тях в това число и тези щъркели не знаят,че през зимата храна няма, ще е студено и тъмно. Наследственият истинкт за прелет е под влиянието на хормони - факт ,който може да се наблюдава и при птици държани в кафез.Птици като лебеди,щъркели,жерави и въобще по -едрите прелетни видове са крайно консервативни и не само ,че не могат да устоят на прелетният си истинкт ,но дори следват години наред едни и същи маршрути. Говоря за индивидуални такива. Средният прелет на белият щъркел е около 10 000 километра.На северният певец обитаващ скандинавският полуостров-13 000 км. Синьогушката от 8 000 до 12 000. Как мислите дали птиците прелитат това растояние в търсене на храна? Дали северният певец не може да призимува в южна Гърция а отлита чак в екваториална и южна Африка. А за каква липса на храна говорим когато всички тези птици предприемат обратният и труден път към родните си места. Какво не им достига на щъркелите в Етиопия или на жеравите в Индия ,че едните минават хималаите а другите сахара??? Когато отговорите ви споходят ще разберете че щъркелите от снимката на Паулина са птици които по една или друга причина не са могли да продължът прелета си а храната предлагана им от добрите хора е причината те да са живи,но в никакъв случай не и причина за каквото и да било изменение на еволюцията. Над сахара остават много повече птици,над средиземноморието също, над хималайските масиви още повече но там никой не ги вижда и малко хгора знаят тези факти защото птиците изчезват бързо по хранителните вериги на съответните екосистеми. Отговорът е прост и се крие в мнението на Петър. Да така е Пешо , в Африка има щъркели, които се размножават и същетвуват без да осъществяват прелет. Отговорът е в светлината или по-точно в цикличноста на нейната продължителност ,фактор който не е променян милиони години и който има страшна сила. Понякога невидима и неразбираема :cool: :drinks:
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Мнениеот yuri » Съб Яну 23, 2010 10:36 pm

Сигурно си прав.
yuri
Модератор
Модератор
 
Мнения: 585
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 6:09 pm

Мнениеот Paulina » Нед Яну 24, 2010 5:13 am

nightingale написа:Да наистина. Това е чудесно и говори много добре за хората там. Не мисля ,че тук сме по -лоши и ще ги оставим на произвола. Но това не е важно. Важното е защо тези птици са останали а не са отлетели. То и това не е важно всъщност. Обаче ще се радвам да следиш нещата и да ни разказваш за бедстващите щъркели. Интересно ми е как ще се развият нещата за напред.

Мога да ти кажа - разрових се за малко инфо ! За щъркелите се грижи предимно един човек и той прави това от края на 70-те години . В разказа му става дума , за първата женска , която е намерил и тя не е можела да лети . И така започва да се грижи за тях , като храни зимата , тези , които остават ( от Октомври до Март ) , чисти гнездата преди да се завърнат ятата и опръстенява малките . Също се грижи и за ранени щъркели или за малките , ако се случи нещо с родителите . Знам , че съседката го викаше , защото на ливадата стоеше щъркел със счупен крак . Човека е станал с времето известен , защото навсякъде го знаят под прякора "бащата на щъркелите" . Още много интересни работи са написани в разказа му , но мисля това за сега е достатъчно .
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

Мнениеот Емо » Чет Яну 28, 2010 10:06 pm

Аватар
Емо
потребител
потребител
 
Мнения: 1079
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 11:31 am
Местоположение: Благоевград

Мнениеот Petrov » Чет Яну 28, 2010 10:11 pm

Последните думи на този господин ме изкефиха напълно :lol:
Аватар
Petrov
потребител
потребител
 
Мнения: 699
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 11:50 pm
Местоположение: Трявна § Пловдив

Мнениеот Paulina » Чет Яну 28, 2010 10:15 pm

При нас забраниха храненето на градските гълъби поради много причини ! И е по-добре така !

:drinks:
.
.
.
"Човек няма две сърца - едното за хората, другото за животните. Той или има сърце, или няма"
Алфонс Дьо Ламартин
Аватар
Paulina
потребител
потребител
 
Мнения: 3164
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 12:59 am

ПредишнаСледваща

Назад към Общо за птиците

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта